Chiny nasilają ofensywę w zakresie robotyzacji

| Gospodarka Artykuły

Chiny zmierzają do zajęcia miejsca w pierwszej dziesiątce globalnego rankingu automatyzacji. Jak informuje Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR), Państwo Środka chce to osiągnąć już w 2020 r. Częścią chińskiej ofensywy robotyzacyjnej jest m.in. zamiar przejęcia niemieckiego producenta robotów - firmy Kuka. Niedawno chiński producent sprzętu AGD Midea Group poinformował o zgromadzeniu 86% udziałów firmy Kuka w wyniku ogłoszenia oferty wykupu akcji, która dobiega końca 3 sierpnia.

Chiny nasilają ofensywę w zakresie robotyzacji

Druga co do wielkości gospodarka świata ma obecnie wskaźnik robotyzacji znacznie niższy niż w innych dużych gospodarkach uprzemysłowionych - w 2015 r. było to 36 maszyn na 10 tys. pracowników produkcyjnych - i jest na 28 miejscu wśród państw najbardziej zautomatyzowanych. Ruixiang Wang, prezes Chińskiej Federacji Przemysłu Maszynowego (China Machinery Industry Federation) zapowiada, że wskaźnik ten wyniesie do 2020 r. 150 robotów na 10 tys. zatrudnionych.

Parcie Chin, by zmodernizować i zrobotyzować swoją produkcję jest częściowo odpowiedzią na niedobory siły roboczej i szybko rosnące płace. Chiny dążą do osiągnięcia do 2020 r. sprzedaży krajowych robotów przemysłowych na poziomie 100 tys. jednostek, co oznacza wzrost o 49% w porównaniu do roku 2015.

Chiński rynek jest nadal zdominowany przez zagranicznych producentów robotów, takich jak ABB, Kuka i Yaskawa, lecz krajowi wytwórcy zwiększyli już swój rynkowy udział do 31% z 25 w roku 2013. Chińscy producenci nadal dostarczają głównie roboty przemysłowe krótkiego i średniego zasięgu.

źródło: Reuters