Najważniejsze trendy wzrostowe w przemyśle w 2017 roku

Zdaniem analityków IHS Markit, po dwóch latach tendencji zniżkowych, światowy rynek automatyki powróci w bieżącym roku do wzrostów. IHS opublikował listę przewidywanych siedmiu najlepszych branżowych trendów produkcyjnych na rok 2017. Analizy i wynikające z nich prognozy zebrane zostały w nowej Białej Księdze IHS Markit. Kolejność przedstawionych w artykule przewidywań jest przypadkowa i nie odzwierciedla żadnego rankingu trendów.

Posłuchaj
00:00

Globalny rynek automatyki wzrośnie, pomimo przeciwności

Światowy rynek urządzeń automatyki przemysłowej (IAE - Industrial Automation Equipment) wzrośnie w 2017 roku o około 1,5%, po "rozczarowującym" roku 2016, w którym spadły przychody wielu dostawców sprzętu, a inwestycje na wielu rynkach były niepewne. Perspektywy wzrostu będą się kształtować różnie, w zależności od sektora, przy czym powrót do wzrostu nastąpi pomimo ciągłych przeciwności, głównie w postaci niskich cen ropy, a także zmniejszenia sprzedaży ciężkich maszyn.

Operacje chmurowe będą ograniczane na rzecz działań lokalnych oraz edge computingu

W 2016 roku wiele platform chmurowych wprowadzono w celu wsparcia Internetu Rzeczy w produkcji przemysłowej. Zdalne operacje w chmurze mogą przynieść znaczne korzyści pod względem skalowalności i kosztów, jednak wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego wywołały wśród użytkowników końcowych obawy przed wejściem w tę technologię.

IHS przewiduje, że niepewność w stosunku do cloud computingu przyniesie w rezultacie rozwój miejscowych systemów o charakterze chmurowym oraz zwrócenie się w kierunku edge computingu, czyli operacji wykonywanych przez tzw. krawędzie sieci, bez przesyłania danych do chmury. Jednocześnie, według analityków, w 2017 roku postępować będzie wzrost rynkowej świadomości dotyczącej funkcjonowania w chmurze i edukacja ta spowoduje, że firmy będą coraz bardziej pewne zalet i korzyści, jakie może dostarczyć zdalne działanie w chmurze.

Automatyka przemysłowa będzie miała większy wpływ na outsourcing i relokację produkcji

Od 2014 roku zmiany kursów walut, koszty transportu oraz stojące pod znakiem zapytania długoterminowe oferowane i istniejące umowy handlowe, osłabiły niegdyś solidne uzasadnienie dla delokalizacji fabryk - przynajmniej na razie. IHS przewiduje, że w 2017 roku, zamiast produkcji na zasadach offshoringu, większa liczba dostawców wybierze inwestowanie w automatyzację w celu wykorzystania zachęt podatkowych i pozyskania wykwalifikowanej siły roboczej.

Oprogramowanie będzie polem bitwy

Choć jedną z dróg do połączenia przez firmy wiedzy z zakresu IT i OT (Operations Technology) jest partnerstwo, aby osiągnąć ten cel w ubiegłym roku część producentów automatyki dokonała przejęć dostawców oprogramowania. IHS spodziewa się w 2017 roku przyspieszenia akwizycji i nawiązywania relacji partnerskich, ponieważ firmy z branży automatyki walczą o dostawców oprogramowania, którzy pozwolą im na poszerzenie ich ofert.

Nastąpi konsolidacja na rynkach wyposażenia produkcyjnego

Rok 2017 będzie rokiem wzmożonej konsolidacji rynku w kilku sektorach urządzeń, takich jak silniki, generatory, turbiny czy agregaty prądotwórcze. Dla liderów utrzymanie lub ewentualnie ekspansja rynkowego udziału pozostanie priorytetem, ponieważ wzrost rynku w 2017 roku pozostanie raczej stłumiony.

Zatryumfuje standaryzacja łączności

Wraz z ciągłą presją ze strony użytkowników końcowych i rozwojem łączności za pośrednictwem przemysłowych systemów opartych o Internet Rzeczy, pojawiły się nowe możliwości dla ustanowienia standardów komunikacyjnych. Rozpowszechnienie OPC-UA (Open Platform Communications Unified Architecture) wraz z wydaniem norm TSN (Time-Sensitive Networking) przyniesie w bieżącym roku dalszą standaryzację łączności.

Do fabryk zdecydowanie wkroczy sztuczna inteligencja

W 2017 roku roboty z ulepszonymi funkcjami łączności i zdolnościami detekcyjnymi będą nadal napędzać postęp w zakresie inteligentnej produkcji. Wraz z dalszym rozwojem sztucznej inteligencji roboty przemysłowe staną się bardziej zdolne do postrzegania otoczenia, uczenia się, a także do podejmowania decyzji na własną rękę.

źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Robotyzacja motorem wzrostu gospodarczego
Nadchodzą chmury obliczeniowe
Automatyzacja zwiększa bezpieczeństwo pracy
Postępująca robotyzacja nie odbiera miejsc pracy
Chiny nasilają ofensywę w zakresie robotyzacji
Chmura obliczeniowa w przemyśle
Czy jesteśmy skazani na technologie chmurowe i czy jest to bezpieczne?

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów