Globalny wzrost sprzedaży robotów przemysłowych zależny od Chin

| Gospodarka Artykuły

Jak wynika z najnowszych danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), w 2015 roku globalny wzrost sprzedaży robotów przemysłowych uległ zmniejszeniu do 12%, głównie przez poważne redukcje zapotrzebowania ze strony Chin. To mniej niż połowa 29-procentowego wyniku z roku 2014. Wzrost sprzedaży robotów w Chinach zwolnił z 56 do 17%. Chiński rynek nadal zdominowany jest przez zagranicznych producentów robotów, ale IFR zwraca uwagę, że producenci krajowi zrobili postępy, zwiększając swój rynkowy udział do 31% z 25% notowanych w 2013 roku.

Globalny wzrost sprzedaży robotów przemysłowych zależny od Chin

Wśród poszczególnych krajów drugim największym na świecie rynkiem robotów jest Korea Południowa, następnie Japonia, Stany Zjednoczone i Niemcy. Pierwsza piątka odpowiada za trzy czwarte wszystkich sprzedanych robotów przemysłowych.

W skali globalnej dobre wyniki sprzedaży robotów przemysłowych napędzane są przez zautomatyzowane gospodarki wschodzące oraz przez regiony, które już są wysoko rozwinięte gospodarczo, twierdzi IFR. W Meksyku, gdzie światowy przemysł motoryzacyjny dokonał znacznych inwestycji w zakładach, by eksportować samochody do Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej, sprzedaż robotów wzrosła ponad dwukrotnie.

Europejska sprzedaż robotów przemysłowych wzrosła o 10%. Motorem wzrostu są tu Niemcy. W obu Amerykach sprzedaż wzrosła o 15%, choć tylko o 3% w USA. W Azji wyniki uległy poprawie o 16%.

Największym odbiorcą robotów jest wciąż przemysł motoryzacyjny. Odpowiada on za ponad jedną trzecią sprzedaży, choć jej wzrost wyniósł tu zaledwie 1%. Najszybciej rozwijające się sektory sprzedaży tych maszyn, to metale, tworzywa sztuczne i gumy oraz produkcja elektroniki.

źródło: Reuters

Zobacz również