Chiny głównym źródłem globalnego wzrostu w sektorze robotów przemysłowych

| Gospodarka Roboty

Rynek chiński stanie się głównym źródłem wzrostu globalnego popytu na roboty przemysłowe. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics, IFR) w 2017 roku sprzedano na świecie 380,6 tys. robotów przemysłowych, przy czym 138 tys.(36,3%) maszyn zostało wysłanych do Chin. Liczba sprzedanych w 2017 r. robotów była o 29% większa w stosunku do roku poprzedniego.

Chiny głównym źródłem globalnego wzrostu w sektorze robotów przemysłowych

W 2017 r. w Chinach wykorzystywano tylko 68 robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników. To znacząco mniej niż w Korei Południowej - 631, Singapurze - 483 cz Niemczech - 309. Światowa średnia gęstości robotyzacji miała wartość 74, co wskazuje na ogromny potencjał wzrostu liczby robotów przemysłowych w Chinach.

Trzy główne komponenty, stanowiące 60-70% całkowitych kosztów produkcji robotów przemysłowych, to kontrolery, serwosilniki i zwalniacze. Szwajcarska firma ABB, Kuka z siedzibą w Niemczech oraz Fanuc i Yaskawa Electric z Japonii są wiodącymi na świecie dostawcami robotów przemysłowych i wszyscy oni opracowują swoje własne kontrolery. Firmy Nabtesco i Harmonic Drive Systems, mające siedziby w Japonii, są dwoma głównymi producentami zwalniaczy stosowanych w robotach przemysłowych, z udziałem w globalnym rynku wynoszącym odpowiednio 60 i 15%.

źródło: DigiTimes

Zobacz również