Rethink Robotics kończy działalność

| Gospodarka Aktualności

Rethink Robotics, amerykański pionier w dziedzinie robotów współpracujących (cobotów), zamyka działalność. Po zakończonych fiaskiem rozmowach o sprzedaży upadającego biznesu pracę straci ponad 90 osób. Według informacji firmy Rethink, trudności pojawiły się, gdy do skutku nie doszło duże chińskie zamówienie mimo przeprowadzenia modyfikacji cobota Sawyer, dostosowujących go do chińskiego rynku.

Rethink Robotics kończy działalność

Firma Rethink została założona w 2008 roku przez Rodneya Brooksa. Była dobrze znana z charakterystycznych czerwonych robotów z wbudowanymi ekranami wyświetlającymi "twarz", która miała ułatwić interakcję maszyn i ludzi. Pierwszym robotem przemysłowym był dwuramienny automat Baxter, którego w 2015 r. zastąpił bardziej precyzyjny, jednoramienny Sawyer.

W swoim komunikacie Rethink wyjaśnia, że wprowadził na rynek bardzo innowacyjny produkt, który wyprzedził swój czas, i niestety nie osiągnął oczekiwanego, komercyjnego sukcesu. Tuż przed ostatecznymi uzgodnieniami przerwane zostały także rozmowy na temat planowanego przejęcia firmy. Obecnie wszyscy pracownicy Rethink Robotics są rekrutowani do pracy w innych firmach z branży robotyki. Kończący działalność producent sprzedaje również swoją własność intelektualną oraz patenty.

Rethink szacuje, że w ciągu dziesięcioletniego istnienia pozyskał około 150 mln dolarów finansowania.

Sprzedaż współpracujących robotów, zaprojektowanych tak, aby bezpiecznie pracować obok ludzi, wciąż stanowi niewielki ułamek całego rynku robotyki przemysłowej. Przewiduje się jednak, że dochody w tym sektorze gwałtownie wzrosną. Inny pionier w zakresie cobotów, duński Universal Robots, ogłosił niedawno, że od czasu wejścia na rynek w 2008 r. sprzedał ponad 25 tys. robotów. Globalna sprzedaż UR osiągnęła w zeszłym roku wartość 170 mln dolarów.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również