Rynek cobotów - od 2 do nawet 7 miliardów dolarów w 2021 roku

| Gospodarka Artykuły

Branża, której jeszcze kilka lat temu właściwie nie było, dzisiaj szacowana jest na kilka miliardów dolarów w perspektywie trzyletniej - o rynku robotów współpracujących i rozwoju firmy będącej jego prekursorem mówił wczoraj na spotkaniu w Warszawie Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots.

Rynek cobotów - od 2 do nawet 7 miliardów dolarów w 2021 roku

Spotkanie prasowe z cyklu Cobots Experts’ Breakfast było okazją do rozmowy na temat stanu rynku cobotów i jego perspektyw rozwojowych. Na świecie wykorzystywanych jest obecnie ponad 22 tys. maszyn marki Universal Robots, co stanowi - bazując na estymacji firmy - blisko 60% całego rynku tego typu robotów. BIS Research Analysis w raporcie "Global Collaborative Industrial Robot Market" szacuje, że omawiana branża w 2021 roku osiągnie poziom dwóch mld dolarów. Na rynku pojawiają się jednak też inne, kilka razy wyższe prognozy mówiące o wartościach przekraczających 7 mld dolarów!

Wzrosty sektora i samej firmy

Nie tylko omawiana branża, ale też Universal Robots odnotowuje dynamiczne wzrosty. W 2017 roku jego obroty wyniosły 170 mln dolarów, co stanowi wzrost o ponad 71 mln dolarów w stosunku do stanu rok wcześniej. Przedsiębiorstwo zawdzięcza te rezultaty przede wszystkim bardzo dobremu ostatniemu kwartałowi zeszłego roku, kiedy sprzedaż cobotów wyniosła 54 mln dolarów. Był to poziom wyższy o 64% w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku. Warto dodać, że zysk operacyjny wzrósł ponad dwukrotnie, tj. z 9% w 2016 do 19% rok później.

- Bezprecedensowy, sięgający 72% w ujęciu rok do roku, wzrost przychodów zawdzięczamy rosnącej świadomości ekonomicznych zalet naszych robotów współpracujących w coraz szerszym obszarze zastosowań oraz zaangażowaniu pracowników i partnerów na rzecz wyboru tej technologii - mówił Jürgen von Hollen. - W 2018 roku spodziewamy się dalszego wzrostu przychodów o co najmniej 50% - dodał.

Spotkanie w Warszawie, 5 kwietnia 2018 Wyniki sprzedażowe Universal Robots

Rozwój sieci partnerów

Podczas spotkania prezes firmy wyraził opinię, że w nadchodzących latach segment robotów współpracujących pozostanie jednym z kluczowych elementów sprzyjających wzrostowi całego rynku automatyki. Universal Robots ma korzystać ze swojej pozycji w tym sektorze, osiągając w 2018 roku dynamikę nie mniejszą niż stopa wzrostu całego rynku robotów współpracujących.

Firma chce zwiększać zakres globalnej działalności i zasięg świadczonych usług, ponadto planuje rozszerzać platformę Universal Robots+ (jest to środowisko partnerów dostarczających osprzęt i usługi dla robotów UR). Rozwijana ma również być internetowa platforma edukacyjna Universal Robots Academy, z której skorzystało już ponad 20 tys. użytkowników z całego świata.

UR globalnie i lokalnie

Duńska firma zatrudnia ponad 470 pracowników w 22 biurach w 15 krajach. Jej centrala mieści się w Odense, natomiast biura regionalne na całym świecie, w tym w naszym regionie. Spółka utrzymuje również kanał dystrybucji w postaci globalnej sieci około 300 partnerów.

W Polsce Universal Robots działa od 2011 roku, rozwijając przez siedem lat sieć dystrybutorów i integratorów systemów. Obecnie takich firm jest 11 - dystrybucją cobotów UR zajmują się: CP Trade, Elmark Automatyka, Encon-Koester, Jorgensen Cleantech i RMA, natomiast wsparcie w zakresie integracji zapewniają: ABC Control, Blue Robotics, Elautec, Horizon Automation, Inntec i M2M Team.

Na zdjęciu głównym: Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots w siedzibie firmy