Grupa HAHN reaktywuje działalność Rethink Robotics

| Gospodarka Roboty

HAHN Group, największy globalny dystrybutor robotów współpracujących Sawyer, w październiku zeszłego roku przejął od bankrutującego Rethink Robotics prawa do własności intelektualnej oraz znaków towarowych dotyczących robotów Sawyer oraz oprogramowania Intera. Niedawno jego przedstawiciele poinformowali o planach dotyczących reaktywacji działalności przejętego przedsiębiorstwa. Planowana jest akcja serwisowa już działających robotów, odbudowa siatki dystrybutorów oraz opracowanie i wprowadzenie na rynek nowych wersji Sawyera.

Grupa HAHN reaktywuje działalność Rethink Robotics

Pierwszym krokiem ma być przeprowadzenie akcji serwisowej już działających u klientów cobotów (dotyczy to około 2400 zainstalowanych cobotów Sawyer). Lista poprawek i modernizacji została stworzona na bazie raportów z kilkunastoma byłymi integratorami cobotów Rethink Robotics. Firma opracowała również wstępne wymagania dotyczące wdrożenia planu modernizacji poprzez utworzenie centrów usług w Azji, Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

Kolejnym z planowanych działań jest to dotyczące rozwoju oferty cobotów Sawyer. Opracowany ma być nowy model charakteryzujący się zwiększoną prędkością pracy i dokładnością, a także powstać ma rodzina robotów współpracujących o różnej nośności i zasięgu. Można przy tym sądzić, że dobrze znana czerwona obudowa i animowana twarz Sawyera nie znikną z jego przyszłych wersji.

Trzecim z punktów planu, niezależnym od działań R&D i serwisowych, jest reaktywacja sieci sprzedaży Sawyera. W tym celu Rethink Robotics GmbH zorganizowało pod koniec lutego w Niemczech pierwsze spotkanie, na którym obecni byli przedstawiciele 39 byłych dystrybutorów Rethink Robotics z 26 krajów. Szczegółowe ustalenia związane z dalszymi planami w tym zakresie nie zostały ujawnione.

Głównymi konkurentami firmy Rethink Robotics są tacy producenci, jak Universal Robots, KUKA, ABB i Fanuc. Raport dotyczący polskiego rynku robotów współpracujących i AGV opublikowany został w majowym wydaniu magazynu APA. Publikację można pobrać ze strony automatykab2b.pl/gospodarka/51034-roboty-wspolpracujace-i-mobilne-roboty-agv.