Chińskie firmy opuszczają Chiny

| Gospodarka Aktualności

Nikkei twierdzi, że nie tylko amerykańskie firmy podejmują działania zmierzające do opuszczenia chińskich lokalizacji zakładów produkcyjnych - ostatnio takie kroki czynią również firmy chińskie. Według doniesień Nikkei, od czerwca już 33 firmy powiadomiły giełdy w Pekinie i Szanghaju, że za granicą szukają nowych miejsc do przeniesienia produkcji. Firmy te reagują zarówno na wojnę handlową z USA, jak i na rosnące w Chinach płace.

Chińskie firmy opuszczają Chiny

Od 2017 r. płace w Chinach wzrosły o 44% w porównaniu z 30-procentowym wzrostem w Wietnamie, 28-procentowym w Malezji i 11-procentowym w Meksyku. Jeśli chodzi o ruchy chińskich firm, największe zainteresowanie - aż 70% - budzi Wietnam. Po Wietnamie preferowanymi lokalizacjami są Kambodża, Indie, Malezja, Meksyk, Serbia i Tajlandia.

Wśród firm uruchamiających produkcję za granicą znajdują się, jak informuje Nikkei, Jinhua Chunguang - producent wyrobów gumowych, przedsiębiorstwo Zhejiang Henglin Chair Industry, które zaopatruje IKEA i Nittori, oraz firma Huafu Fashion, która w budowę fabryki w Wietnamie inwestuje 362 mln dolarów.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również