Tesla będzie miała w Chinach fabrykę samochodów

| Gospodarka Aktualności

Według informacji Wall Street Journal amerykański koncern Tesla kontynuuje działania zmierzające do uruchomienia w Chinach produkcji samochodów. W lipcu bieżącego roku Elon Musk podpisał z lokalnymi władzami umowę na zlokalizowanie fabryki w Szanghaju, a teraz zrealizowany został zakup gruntów pod budowę tego zakładu. W serwisie internetowym szanghajskich władz pojawiła się informacja o sprzedanej w tym celu działce o powierzchni blisko 865 tys. m² za kwotę 973 mln juanów, czyli około 140,51 mln dolarów. Sama Tesla nie informuje o wartości transakcji.

Tesla będzie miała w Chinach fabrykę samochodów

Tesla będzie wyłącznym właścicielem zakładu, w którym montować ma nawet 500 tys. samochodów rocznie. Według analityków fabryka może rozpocząć produkcję w ciągu dwóch-trzech lat.

Chiny są największym światowym rynkiem motoryzacyjnym i, mimo handlowej wojny Chiny-USA, drugim (po Stanach Zjednoczonych) największym rynkiem zbytu pojazdów Tesli. W 2017 roku amerykański producent sprzedał na świecie 103 tys. samochodów, w USA około 50 tys. a w Chinach - 17 tys. Handlowy zatarg między oboma państwami powoduje jednak, że dostarczane do Chin modele Tesli są droższe od elektrycznych aut chińskich o około 50-60%.

źródło: WNP

Zobacz również