Tesla notuje rekordową stratę kwartalną, jednak wartość spółki rośnie

Elon Musk zapowiada osiągnięcie przez Teslę zysków jeszcze przed końcem bieżącego roku. Na razie jednak wyniki firmy za drugi kwartał przedstawiają rekordową stratę w wysokości 718 mln dolarów. Mimo to, dzięki osiągnięciu wielkości produkcji Modelu 3 na poziomie 5 tys. samochodów tygodniowo, akcje spółki zyskują na wartości. Ponadto agencja Reuters przewiduje, że już niedługo Tesla może być motoryzacyjnym numerem 1 i pod względem wartości ponownie pokonać koncern General Motors.

Posłuchaj
00:00

Tesla deklaruje, że do końca sierpnia będzie tygodniowo wytwarzać 6 tys. szt. Modelu 3, po czym kolejnym celem produkcyjnym będzie poziom 10 tys. samochodów na tydzień. Analitycy wyrażają sceptycyzm co do tych obietnic, ponieważ w innych zapowiedziach mówiono o 55 tys. Modelu 3 w trzecim kwartale, czyli o 4230 samochodach tygodniowo.

Straty Tesli nie powstrzymują Elona Muska przed kolejnymi, dużymi inwestycjami. Zapowiadana jest budowa fabryki w Chinach, w rejonie Szanghaju, oraz wybranie do końca roku lokalizacji pierwszej europejskiej fabryki Tesli - prawdopodobnie w Holandii lub w Niemczech. Firma poinformowała, że jej rezerwy gotówkowe na koniec drugiego kwartału 2018 r. wynosiły 2,78 mld dolarów, przy wydatkach kapitałowych na poziomie 610 mln dolarów i przychodach osiągających 4 mld.

Firma mocno inwestuje również w rozbudowę sieci ładowania swoich pojazdów. Według publikowanych danych, na świecie działa już ponad 10730 Superchargerów, a liczbę 10 tys. przekroczono zaledwie miesiąc temu.

Tesla jest pierwszym w historii producentem, który w Stanach Zjednoczonych sprzedał przeszło 200 tys. elektrycznych samochodów. To znaczy, że - zgodnie z amerykańskimi przepisami - od 1 stycznia przyszłego roku klienci Tesli będą musieli zapłacić za nabywane samochody o 3750 dolarów więcej. O taką kwotę zmniejszona zostanie obecna ulga wynosząca 7500 dolarów. Od lipca 2019 r. nabywcom Tesli przysługiwać będzie ulga w wysokości 1850 dolarów, a dofinansowanie zakupu dobiegnie końca z początkiem roku 2020.

Źródło: ORPA

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Tesla będzie miała w Chinach fabrykę samochodów
Tesla przejmuje Grohmann Engineering
Tesla ma w Polsce oficjalne przedstawicielstwo
Panasonic i Tesla wejdą na europejski rynek domowych magazynów energii
System MES Apriso w zakładach Tesla Motors
Tesla zaprezentowała model Y - cena zaczyna się od 39 tys. dolarów
Automatyzacja może być zbyt duża - Elon Musk: "przeinżynierowaliśmy"
Polscy studenci projektują ultraszybki pojazd w konkursie firmy SpaceX Elona Muska

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów