Tesla zaprezentowała model Y - cena zaczyna się od 39 tys. dolarów

| Gospodarka Aktualności

W ubiegłym tygodniu Tesla zaprezentowała w Kalifornii swój nowy elektryczny SUV - Model Y. Elon Musk zapowiedział, że kompaktowy SUV, zbudowany na tej samej platformie co Model 3, może zadebiutować w wersji dysponującej dalekim zasięgiem 300 mil (482 km), w cenie 47 tys. dolarów. Standardowa wersja, która będzie dostępna w 2021 r., kosztować ma 39 tys. dolarów i oferować zasięg 230 mil. Za dodatkowe 3 tys. dolarów pojazdy można będzie skonfigurować tak, by miały 7 miejsc.

Tesla zaprezentowała model Y - cena zaczyna się od 39 tys. dolarów

Elon Musk zaprezentował pojazd podczas krótkiego 40-minutowego wydarzenia w studio projektowym Tesli, w Hawthorne, poza Los Angeles, które było transmitowane w Internecie. Długo wyczekiwany crossover stanie przed konkurencją ze strony europejskich producentów samochodów, którzy wprowadzają swoje własne modele elektryczne. Za pośrednictwem strony Tesli można "zaprojektować i zamówić" droższą, dalekosiężną wersję pojazdu z napędem na tylne koła, dostępną w przyszłym roku. Zamówienie samochodu wymaga złożenia depozytu zwrotnego w wysokości 2500 dolarów.

Małe SUV-y są najszybciej rozwijającym się segmentem pojazdów w Stanach Zjednoczonych i w Chinach, czyli na największym na świecie rynku motoryzacyjnym, gdzie Tesla buduje fabrykę. Model Y jest zatem dobrze wypozycjonowany w stosunku do zapotrzebowania.

Masowa produkcja Modelu Y Tesli, zaplanowana na koniec 2020 r., oznacza, że model ten będzie konkurował z już obecnymi na rynku elektrycznymi SUV-ami takich marek, jak Audi, Mercedes i BMW. W styczniu Elon Musk mówił, że Model Y najprawdopodobniej będzie powstawał w fabryce w Nevadzie. W trakcie obecnej prezentacji SUV-a nie podał żadnych nowych szczegółów co do miejsca produkcji.

Model Y, jak wszystkie inne pojazdy Tesli, ma już opóźnienia przedprodukcyjne. W ubiegłym roku źródła agencji Reuters donosiły o przekazanych dostawcom informacjach, że produkcja rozpocznie się w listopadzie 2019 r. W październiku Elon Musk zatwierdził prototyp do produkcji w 2020 roku. W styczniu bieżącego roku powiedział, że Tesla zamówiła oprzyrządowanie potrzebne do budowy samochodu.

źródło: Reuters

Zobacz również