Tesla wybuduje fabrykę w pobliżu Berlina

| Gospodarka Aktualności

Tesla otworzy nową fabrykę - Gigafactory 4 - w pobliżu stolicy Niemiec. Uruchomienie zakładu nastąpić ma do końca 2021 roku. Obiekt zostanie wybudowany w pobliżu nowego lotniska, które ma obsługiwać Berlin. W nowej fabryce będą powstawać baterie i samochody elektryczne, w tym Model Y.

Tesla wybuduje fabrykę w pobliżu Berlina

W nowym zakładzie znajdzie pracę około 10 tys. osób. Ponadto w okolicy Berlina powstanie centrum badawczo-rozwojowe, które będzie zajmować się opracowywaniem nowych rozwiązań technologicznych dla samochodów elektrycznych. Obecnie Tesla posiada 30% udziałów w europejskim rynku samochodów zeroemisyjnych.

Tesla ma już fabrykę zlokalizowaną w Europie - w Tilburgu, w Holandii, która została uruchomiona w 2015 roku. Amerykańska firma do tej pory budowała elektryczne samochody w zakładzie w Kalifornii, a akumulatory do nich wytwarzane były w fabryce uruchomionej we współpracy z japońskim Panasonikiem w Nevadzie. Docelową moc produkcyjną zakładu określono na około 34 GWh pojemności akumulatorów w skali roku.

W stanie Nowy Jork uruchomiony został obiekt określany jako Gigafactory 2, gdzie powstają panele i moduły fotowoltaiczne. Firma planowała zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie modułów PV do 1 GW w skali roku, a także uruchomienie linii solarnych dachówek - Solar Roof. W Szanghaju został uruchomiony zakład Gigafactory 3, którego budowa zajęła jedynie 168 dni, licząc czas od uzyskania wszystkich wymaganych zgód.

źródło: gramwzielone.pl, WNP