Na obszarze południowych Chin, w delcie Rzeki Perłowej, w wielu fabrykach masowo instalowane mają być roboty. To region dysponujący niezwykle rozbudowaną produkcją przemysłową kierowaną na eksport, cierpiący jednocześnie na niedobory siły roboczej. Od września już w sumie 505 fabryk w regionie Dongguan zainwestowało w robotyzację 4,2 mld juanów. Maszyny mają zastąpić ponad 30 tys. pracowników. Do 2016 roku nawet 1500 przedsiębiorstw przemysłowych miasta rozpocznie zastępowanie ludzi robotami.
Władze prowincji Guangdong ogłosiły na początku bieżącego roku, że w ciągu najbliższych trzech lat wydadzą 943 mld juanów na zastąpienie pracy ludzkiej robotami. Miasta w tej prowincji otrzymują rocznie dotacje w wysokości od 200 do 500 mln juanów przeznaczone dla producentów robotów i firm instalujących je na liniach montażowych.
Stolica prowincji Guangdong - Kanton - postawiła sobie za cel wspieranie zrobotyzowanego przemysłu wartością wyjściową ponad 100 mld juanów do 2020 roku, a także automatyzację ponad 80% zakładów produkcyjnych miasta. Z kolei władze miasta Foshan ogłosiły, że ich miejscowy rynek automatyki i robotyki osiągnie wartość 300 mld juanów w ciągu pięciu lat.
źródło: South China Morning Post