Automatyzacja przemysłu przyspiesza - do 2018 r. przybędzie 1,3 mln robotów

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics - IFR) czwarta rewolucja przemysłowa nabiera tempa. W wyniku tego przyspieszenia do 2018 r. w fabrykach na całym świecie pracę rozpocznie około 1,3 mln nowych robotów przemysłowych. Raport IFR informuje, że w ujęciu międzysektorowym globalna wartość rynku systemów zrobotyzowanych wynosi obecnie około 32 mld dolarów. W ciągu jednego roku (2013-2014) globalne inwestycje w roboty przemysłowe wzrosły w samej tylko branży motoryzacyjnej o rekordowe 43%.

Posłuchaj
00:00

Jako kluczowy wskaźnik stopnia automatyzacji przemysłu na rynkach międzynarodowych przyjmowana liczba robotów w stosunku do liczby pracowników. Daje to pogląd na poziom zrobotyzowania zakładów przemysłowych. I tak na przykład globalna średnia wartość zrobotyzowania w branżach produkcyjnych wynosi 66 robotów na 10 tys. pracowników. Ponadprzeciętną robotyzację osiągnęło 21 krajów, z który 14 należy do Unii Europejskiej. Do grupy wysoce zautomatyzowanych krajów zaliczają się również trzy gospodarki azjatyckie - Korea Południowa, Japonia i Tajwan, a także Stany Zjednoczone i Kanada.

Najbardziej zrobotyzowane gospodarki świata w 2014 r. - źródło: IFR

Obecnie światowym liderem w dziedzinie automatyki przemysłowej jest Korea Południowa. Stopień robotyzacji przekracza tu średnią światową siedmiokrotnie i osiąga 478 jednostek na 10 tys. zatrudnionych. Druga w tym rankingu jest Japonia - 314 robotów, a trzecią pozycję zajmują Niemcy - 292 roboty na 10 tys. pracowników. Z liczbą 164 jednostek miejsce siódme zajmują Stany Zjednoczone.

Z 36 jednostkami na 10 tys. pracowników na 28 miejscu są Chiny. To mniej więcej na równi z Portugalią - 42 jednostki oraz Indonezją - 39 jednostek. Jednak swoją pogoń za przemysłowym światem Państwo Środka rozpoczęło dopiero 5 lat temu. Dzisiaj jest ono największym na świecie rynkiem zbytu robotów przemysłowych. Nigdy wcześniej w żadnym kraju nie sprzedano w ciągu jednego roku tak wielu robotów jak miało to miejsce w Chinach w roku 2014 - przybyło tam wówczas 57100 jednostek. Boom nie słabnie i zgodne z prognozami w 2018 roku Chiny będą dysponować więcej niż jedną trzecią robotów przemysłowych zainstalowanych na całym świecie.

źródło: IFR

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Czy Trump zmieni oblicze przemysłu?
W najbliższych latach rynek automatyki przemysłowej wzrośnie do ponad 325 mld dolarów
Globalny wzrost sprzedaży robotów przemysłowych zależny od Chin
Nowy rekord globalnej sprzedaży robotów przemysłowych - 240 tys. w 2015 r.
ISO wydaje wytyczne dotyczące bezpiecznej współpracy z robotami
PWN wydaje publikację poświęconą automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych
Sprzedaż robotów przemysłowych wzrośnie do 400 tys. rocznie
Roboty przemysłowe przyczyniły się już do wzrostu PKB o 10%
Rynek robotów współpracujących przekroczy w 2020 r. 1 mld dolarów
W Chinach powstaje pierwsza całkowicie zrobotyzowana fabryka

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów