Sprzedaż robotów przemysłowych wzrośnie do 400 tys. rocznie
| Gospodarka ArtykułyWedług najnowszej prognozy Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics - IFR) liczba robotów przemysłowych sprzedawanych na całym świecie wzrośnie między 2014 i 2018 rokiem prawie dwukrotnie, osiągając wielkość około 400 tysięcy maszyn rocznie. Przewiduje się, że do 2018 roku globalna sprzedaż będzie rosła w tempie średnio 15% rocznie. Siłą napędową wzrostu będą Chiny, które już teraz są największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem robotyki na świecie, przy sprzedaży z 2014 roku o 56% wyższej niż w roku 2013.
Pomimo niedawnego spowolnienia gospodarczego w Chinach, zdaniem IFR ich potencjał jest nadal ogromny. Federacja zwraca uwagę, że chińska produkcja przemysłowa korzysta obecnie z zaledwie 36 robotów na 10 tys. pracowników, w porównaniu do 478 w Korei Południowej, 315 w Japonii, 292 w Niemczech i 164 w USA. IFR szacuje, że do roku 2018 ponad jedna trzecia nowych instalacji robotów przemysłowych będzie miała miejsce w Chinach. Chiny i cztery inne rynki - Japonia, USA, Korea Południowa i Niemcy - stanowią 70% globalnych zakupów robotów.
W robotyce przemysłowej nadal dominuje sektor motoryzacyjny i elektryczno-elektroniczny, obejmując łącznie 64% rynku. W 2014 roku światowy przemysł motoryzacyjny ustanowił nowy rekord, instalując 100 tys. robotów - o 43% więcej niż w roku 2013. Boom napędza powstawanie nowych zakładów produkcyjnych na rynkach wschodzących oraz fala modernizacji fabryk w krajach, gdzie produkuje się samochody. Wiele robotów kupują dostawcy komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego.
Podobnie nowy rekord w 2014 roku odnotował sektor elektryczno-elektroniczny, zwiększając sprzedaż o 34% w stosunku do roku poprzedniego. Sektor ten stanowi obecnie około 21% światowego rynku robotów przemysłowych.
W ubiegłym roku niemiecki przemysł kupił największą w historii ilość robotów - około 20100 sztuk, co stanowi wzrost o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Rynek niemiecki zdecydowanie wyprzedza pozostałe rynki europejskie, jednak mimo wysokiego stopnia robotyzacji IFR oczekuje tam dalszej ekspansji tych maszyn, głównie w przemyśle motoryzacyjnym.
W Stanach Zjednoczonych liczba zainstalowanych robotów przemysłowych wzrosła w roku 2014 o 11% i osiągnęła około 26 tys. maszyn, co daje trzecią co do wielkości "populację" na świecie. IFR widzi w USA duże możliwości wzrostu, ponieważ kraj ten automatyzuje swoją gospodarkę w bardzo wysokim tempie, chcąc wzmocnić się jako ośrodek przemysłowy i przywrócić możliwości produkcyjne udostępniane w ramach outsourcingu.
Oprócz przewidywań dotyczących robotów przemysłowych, w innym raporcie IFR prognozuje, że globalna sprzedaż prywatnie używanych robotów usługowych wyniesie w roku 2018 około 35 mln urządzeń. Na świecie działa już ponad 300 producentów robotów usługowych i oczekuje się, że w 2018 roku wartość ich sprzedaży przekroczy 12 mld dolarów. Ponadto IFR ocenia, że sprzedaż robotów rozrywkowych i rekreacyjnych dojdzie w tym czasie do 9 mln sztuk, podczas gdy ponad 150 tys. robotów usługowych sprzedane zostanie na użytek profesjonalny, głównie do aplikacji obronnych oraz dla rolnictwa i logistyki, generując przychody w wysokości około 20 mld dolarów.
źródło: International Federation of Robotics