Czy roboty zapylające zastąpią pszczoły?

W rolnictwie wielu krajów pojawia się zapotrzebowanie na automatyzację zapylania. Może to rozwiązać wiele problemów pojawiających się przy namnażaniu nasion i uprawach hodowlanych. Polscy naukowcy opracowują już nowatorskie rozwiązania. Zespół z Politechniki Warszawskiej skonstruował miniaturowe roboty, które będą potrafiły odnaleźć kwiaty, dojechać do nich lub też dolecieć oraz wykonywać czynności, które dotychczas należały do zadań owadów.

Posłuchaj
00:00

Pod kierownictwem doktora Rafała Dalewskiego zespół z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej od 2012 r. pracuje nad autonomicznym układem do zapylania roślin. Przy projekcie zaangażowana jest grupa 12 naukowców. Jeśli za kilka lat wyniki prac badawczo-rozwojowych zostaną skomercjalizowane, produkt będzie ciekawą ofertą dla hodowców roślin, nie tylko w Polsce. Roboty kupić mogą duże firmy uprawiające rośliny lub instytucje, które skupiają się na kontrolowanej produkcji nasion, np. nowych odmian.

- Rozwijamy trzy podstawowe warianty, w których chcielibyśmy żeby proces zapylania był realizowany. Największym wyzwaniem jest urządzenie latające. Ta część projektu jest już bardzo zaawansowana. Drugi robot to urządzenie jeżdżące, trzeci - trawersujące, czyli maszyna współrzędnościowa. Każde z tych rozwiązań przeznaczone jest do innego rodzaju upraw. Roboty te wiele też łączy. Mają wspólną metodę pozycjonowania, czyli wyszukiwania obiektów w terenie - wyjaśniał dr Dalewski.

Naukowcy przeprowadzili w bieżącym roku pierwsze próby polowe z wykorzystaniem urządzenia jeżdżącego. Na polu rzepaku robotowi udało się autonomicznie, czyli w sposób niesterowany ręką użytkownika, znaleźć roślinę w otoczeniu, dotrzeć do kwiatu i zebrać z niego pyłek.

- Rośliny różnią się od siebie budową bukietu i kształtem kwiatów - na przykład rzepak ma dużo małych kwiatków. Dlatego urządzenia w warunkach komercyjnej produkcji będą dostosowywane do konkretnych upraw. Ostateczny kształt i funkcje robotów, czyli ostateczna postać urządzenia powstanie na etapie komercjalizacji. Nasz projekt jest projektem badawczo-rozwojowym, stworzymy demonstrator technologii. Udowodniliśmy już, że urządzenie jeżdżące spełnia zadania terenowe. Teraz rozwijamy urządzenie latające - mówił Rafał Dalewski.

Niewielki robocik latający, w celu przemieszczania się między roślinami, musi posiadać bardzo złożony układ utrzymujący go w powietrzu. Dużym wyzwaniem po stronie mechaniki i sterowania jest tu miniaturyzacja. Inżynierowie zamierzają opracować zrobotyzowane owady realizujące proces zapylania bez konieczności lądowania na kwiatach.

- Robot będzie wyposażony w miniaturową miotełkę, jej zadaniem będzie zbieranie pyłku i przenoszenie na inne kwiaty. Miotełka nie zniszczy kwiatu, natomiast przyczepi się do niej pyłek. W ten sposób będzie go można przenieść na inny kwiat lub spowodować zapylenie w tym samym kwiecie - opisuje dr Dalewski.

Roboty latające będą musiały pracować w pomieszczeniach zamkniętych, czyli w szklarniach. Ostatni rodzaj automatu do zapylania - maszynę trawersującą - badacze połączyli z urządzeniem jeżdżącym. W przyszłości oddzielne urządzenie trawersujące może być najszerzej wykorzystane w szklarniach, natomiast jeżdżące - do upraw polowych. Celem budowy robotów zapylających nie jest jednak zastępowanie pszczół.

- Zapotrzebowanie na automatyzację zapylania ma niewiele wspólnego z rezygnacją z usług pszczół. My z naszymi robotami chcemy trafiać na takie uprawy, gdzie rzeczywiście to jest potrzebne - przy namnażaniu nasion, przy uprawach hodowlanych. Pszczoły i tak nie są tam wykorzystywane, bo w tak ciężkich warunkach pracują głównie trzmiele. To właśnie je możemy zastąpić robotami. Przy różnych odczytach zaznaczamy, że pszczół nie da się zastąpić i musimy robić wszystko, żeby nie dopuścić do ich wyginięcia. I absolutnie nie chcemy z nimi konkurować - zapewnia lider zespołu badawczego.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Na Politechnice Warszawskiej powstał latający robot zapylający
Prognoza dla rynku robotów usługowych
Sprzedaż robotów przemysłowych wzrośnie do 400 tys. rocznie
Zaawansowane technologie zagrożeniem dla 47% pracowników
DARPA rozwija roboty przetwarzające instrukcje wideo na realizację zadań
Wzrasta popyt na roboty przemysłowe
Rośnie rynek robotów przemysłowych w Chinach
2 miliony robotów przemysłowych już w 2017 r.
Czy krajowy sektor robotyki jest perspektywiczny?
Czy na skutek robotyzacji zniknie 700 zawodów?
W UE uruchomiono największy na świecie program rozwoju robotyki
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie, aparatura nn
Grupa LAPP otworzyła we Wrocławiu Centrum Usług Biznesowych
Aktualności
Foxconn i NVIDIA budują superkomputer AI z 10 000 GPU Blackwell na Tajwanie
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów