Zaawansowane technologie zagrożeniem dla 47% pracowników

Około rok temu wiadomość o trzęsieniu ziemii w Los Angeles została w całości napisana przez robota. Dane pochodzące z U.S. Geological Survey zostały przetworzone za pomocą odpowiedniego algorytmu i wiadomość pojawiła się na stronie Los Angeles Times w mniej niż trzy minuty po odnotowaniu wstrząsów. Organizacje dziennikarskie przestraszyły się i określiły to wydarzenie mianem narodzin robota reportera, a następnie zaczęły bronić się przed nowym przeciwnikiem m.in. tym, że twórczość człowieka jest oryginalna i ma indywidualny styl.

Posłuchaj
00:00

Robotyzacja i automatyzacja zaczyna obecnie budzić obawy już nie tylko pracowników, ale również ekonomistów. Dano temu wyraz na ubiegłotygodniowej konferencji The WorldPost's Future of Work Conference, która miała miejsce w Londynie. Zdaniem Michaela Osborne'a, zastępcy dyrektora Oxford Martin Programme on Technology and Employment, 47 procentom miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych technologia zagrozi w ciągu najbliższych 20 lat.

Na przykład w handlu detalicznym,dzięki dużej ilości danych gromadzonych przez firmy, algorytm może być lepszym wskaźnikiem preferencji klientów niż człowiek-sprzedawca. Logistyka będzie też wpływać na szybki postęp w zakresie technologii dla pojazdów autonomicznych, o których nie mówiono poważnie jeszcze kilka lat temu. Najszybciej zastępowani mogą być prowadzący wózki widłowe, samochody ciężarowe oraz pojazdy rolnicze.

Niektórzy eksperci twierdzą, że w nowym świecie zarabiać będzie tylko niewielka część osób lub firm, które będą właścicielami maszyn stanowiących środki produkcji. Reszta - klasa średnia - straci pracę z prostego powodu: robot zrobi to lepiej. Spadek udziału pracy człowieka w osiąganym PKB obserwowany jest już na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych wzrasta liczba miejsc pracy przypisanych do dolnej części siatki płac, z których wiele obsługiwanych jest przez ludzi. Wiele miejsc przynoszących pracownikom średnie dochody zajmują w fabrykach coraz bardziej produktywne roboty.

Są też eksperci, którzy uważają jednak, że zwiększenie produktywności dzięki maszynom pozwoli ludziom skupić się na czymś, co możemy robić nieskończenie lepiej niż roboty - na twórczym myśleniu. Praca wykonywana przez ludzi będzie mogła stać się bardziej kreatywna i prospołeczna. Zajęcia w większym stopniu będą odzwierciedlać to co ludzie robią w wolnym czasie jako hobby. Być może powstaną nowe rodzaje sztuki. Może nie być jednak łatwo zarabiać na tego rodzaju zajęciach ponieważ nie będą tak unikalne.

źródło: The Huffington Post

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu Robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Bezpieczeństwo
ctrlX OS firmy Bosch Rexroth: gotowy na ustawę o odporności cybernetycznej
Powiązane treści
DARPA rozwija roboty przetwarzające instrukcje wideo na realizację zadań
Czy na skutek robotyzacji zniknie 700 zawodów?
Czy roboty zapylające zastąpią pszczoły?
Roboty tworzą nowe miejsca pracy w sektorze elektronicznym
W UE uruchomiono największy na świecie program rozwoju robotyki
Czy roboty zabiorą nam pracę?

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów