W UE uruchomiono największy na świecie program rozwoju robotyki

| Gospodarka Artykuły

Komisja Europejska połączyła siły z firmami i naukowcami z całej Europy działającymi w branży robotyki, aby uruchomić największy na świecie program badań cywilnych i innowacji w dziedzinie robotyki. Inicjatywa przewiduje zainwestowanie 2,8 mld euro w program Sparc, który został ogłoszony na rozpoczętych 3 czerwca targach Automatica w Niemczech. Umożliwi on stworzenie ponad 240 tysięcy miejsc pracy w Europie oraz zwiększenie udziału UE w globalnym rynku robotyki z 35% obecnie do 42% w roku 2020.

W UE uruchomiono największy na świecie program rozwoju robotyki

Światowy rynek jest obecnie wart 22 mld euro (30 mld dolarów), ale do roku 2020 ma przekroczyć 60 mld euro (82 mld dolarów). Ostatnie badania przeprowadzone przez firmę McKinsey wykazały, że korzystanie z zaawansowanej robotyki w produkcji, medycynie i usługach może do 2025 r. dać na świecie roczny wpływ rzędu nawet 1,7-4,5 biliona dolarów. Celem programu Sparc jest utrzymanie i wzmocnienie Europy na pozycji lidera w tym strategicznym sektorze.

Komisja Europejska zainwestuje 700 mln euro (950 mln dolarów) w ramach programu Horyzont 2020, a europejski przemysł dołoży dodatkowo 2,1 mld euro (2,9 mld dolarów). Prace badawczo-rozwojowe obejmować będą nie tylko roboty przemysłowe, ale także nowe obszary zastosowań, takie jak rolnictwo, ochrona zdrowia, transport, bezpieczeństwo cywilne oraz zastosowania domowe.

W ramach partnerstwa przedsiębiorstw powstała organizacja nazwana euRobotics, która zrzesza ponad 180 europejskich firm, uniwersytetów i instytucji badawczych, począwszy od tradycyjnych producentów robotyki do producentów maszyn rolniczych. Członkowie euRobotics opracowali "mapę drogową" dla robotyki w Europie, która zostanie przekształcona w konkretne działania. Według prezesa euRobotics Bernda Lieperta, który jest również dyrektor ds. technologii w produkującej roboty firmie Kuka, jesteśmy na progu nowej ery, gdzie roboty będą współpracować z ludźmi, a produkcja nie będzie możliwa bez nich.

Jak mówił Bernd Liepert, obywatele Europy muszą się jeszcze przekonać, że roboty tworzą, a nie niszczą miejsca pracy człowieka. Ostatni sondaż sugeruje, że 70% Europejczyków uważa, że ​​roboty "okradają" ich z miejsc pracy.

Program Sparc jest otwarty dla wszystkich europejskich firm i instytucji badawczych. Pierwszy nabór wniosków o wzięcie w nim udziału zakończono w kwietniu, a następny zostanie opublikowany w październiku 2014 r.