2 miliony robotów przemysłowych już w 2017 r.
| Gospodarka ArtykułyWedług nowych danych opublikowanych przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) w latach 2015-2017 liczba zainstalowanych robotów przemysłowych będzie rosła o około 12% rocznie. W obu Amerykach i w Europie sprzedaż wzrośnie o 6% a w Azji i Australii o około 16% rocznie. Oznacza to, że łączna liczba robotów będących w użyciu w fabrykach na całym świecie może do końca 2017 roku sięgnąć dwóch milionów. W bieżącym roku w światowym przemyśle przybędzie przeszło 200 tys. robotów.
Raport IFR "World Robotics 2014" zawiera jednak również zastrzeżenie eksperta ds. robotyki dr. Stefana-Markusa Baginskiego z BMW dotyczące stojących przed branżą robotyki wyzwań. Jego zdaniem inżynierowie i dostawcy muszą wziąć odpowiedzialność nie tylko za rozwój nowych technologii, ale także za przekonanie społeczeństwa do zaakceptowania nowych kierunków w automatyzacji.
- U wielu ludzi wykorzystywanie robotów wciąż stwarza poczucie lęku, ale jednocześnie używają swoich iPhone'ów do automatyzacji codziennych czynności. Dzieje się tak, gdy technologia nie jest prawidłowo wyjaśniana a korzyści jakie może przynieść nie są dla mas zrozumiałe. Głębsze zrozumienie mogłoby jeszcze bardziej przyczynić się do przyszłego rozwoju technologicznego robotów - mówił dr Baginski.
Dane International Federation of Robotics potwierdzają, że nadal największym na świecie użytkownikiem robotów przemysłowych jest sektor motoryzacyjny, i że tradycyjnie związana z tym sektorem cykliczność popytu w dużej mierze zanikła począwszy od 2010 r. Wielkość inwestycji w tej branży stale od tego czasu rośnie i oczekuje się, że będzie tak również w najbliższej przyszłości.
IFR prognozuje także zwiększenie liczby zamówień na roboty w innych sektorach, takich jak branża tworzyw sztucznych, sektor farmaceutyczny i spożywczy oraz przemysł metalowy i maszynowy. Dodaje również, że przemysł elektryczny i elektroniczny zwiększa swoje inwestycje w roboty w celu automatyzacji bieżącej produkcji i właściwej organizacji nowych procesów produkcyjnych.
Najszybciej rozwijającym się regionem jest Azja ze spodziewanym wzrostem sprzedaży o około 21% w 2014 roku. Napędzana przez rosnące zapotrzebowanie ze strony Ameryki Północnej i Brazylii sprzedaż do obu Ameryk wzrośnie o 11%, natomiast instalacje w Europie zwiększą się o zaledwie 6%. W niektórych krajach europejskich w bieżącym roku przewidywana jest stagnacja.
Według IFR w 2014 r. około 50 tys. robotów sprzedane zostanie w Chinach w - to około jednej czwartej sprzedaży ogólnoświatowej. W latach 2015-2017 chiński rynek wzrośnie prawdopodobnie o co najmniej 25% rocznie, aby w roku 2017 osiągnąć liczbę 100 tys. instalowanych maszyn. W Chinach pracować ma wówczas ponad 400 tys. robotów. Jednocześnie na rynek wchodzić będzie coraz większa liczba chińskich producentów robotów, wzmagając konkurencję z dostawcami zagranicznymi.
Federacja robotyki przewiduje, że pojawią się nowe rynki dla robotów przemysłowych, jak np. produkcja baterii dużej mocy służących do buforowego przechowywania energii ze źródeł odnawialnych czy zastosowania dla stacji ładowania akumulatorów pojazdów elektrycznych.
W odrębnym raporcie IFR mówi, że w 2013 r. sprzedano na świecie około 21 tys. robotów do zastosowań profesjonalnych - 4% więcej niż w roku 2012. W latach 2014-2017 oczekuje się zwiększenia sprzedaży w tym zakresie do około 134,5 tys. urządzeń o szacowanej wartości 18.9 mld dolarów. Z kolei około 4 mln robotów sprzedanych w 2013 r. stanowiły urządzenia usługowe do użytku osobistego i domowego. Globalna wartość ich sprzedaży wyniosła 1,7 mld dolarów - 28% więcej niż w roku 2012. IFR szacuje, że między rokiem 2014 a 2017 sprzedane zostanie około 31 mln robotów do użytku osobistego.
źródło: Drives & Controls