DARPA rozwija roboty przetwarzające instrukcje wideo na realizację zadań

Naukowcy z Uniwersytetu Maryland, w ramach finansowanego przez DARPA programu Mathematics of Sensing, Exploitation and Execution, opracowali system, który umożliwia robotom przetwarzanie danych wizualnych z publikowanej w serwisie YouTube serii "jak to zrobić", dotyczącej gotowania. Na podstawie tego co zostało pokazane w filmie, roboty były w stanie rozpoznać, wybrać i operować właściwym naczyniem kuchennym lub innym przedmiotem, a przekazane zadanie wykonywały z dużą dokładnością, bez dodatkowego programowania lub udziału człowieka.

Posłuchaj
00:00

Roboty mogą dość dobrze nauczyć się rozpoznawania przedmiotów i wzorów, ale interpretowanie i przekształcanie na działanie danych wizualnych jest o wiele trudniejsze. Program MSEE koncentrował się od początku nie tylko na identyfikacji obiektów, ale na procesie rozpoznawania, który obejmuje postrzeganie i zrozumienie tego, co dzieje się w danej scenie wideo. Znaczącym postępem jest przejście etapu badań, który umożliwił robotom uzyskanie umiejętności gromadzenia i dzielenia się wiedzą. Typowe systemy czujników pozwalają obserwować otoczenie na nowo w każdym momencie, bez możliwości zastosowania wcześniejszej wiedzy.

- Zamiast długiego i kosztownego procesu programowania robota w celu wykonania określonego zadania, prowadzone badania otwierają możliwości znacznie szybszego uczenia robotów, co znacznie obniży koszty, i - o ile będą do tego upoważnione - dzielenia się nabytą wiedzą z innymi robotami. Podejście to jest znaczącym krokiem w stronę rozwoju technologii, które mogłyby przynieść korzyści w zastosowaniach militarnych i w logistyce - mówił menadżer projektu DARPA, Reza Ghanadan.

źródło: DARPA

Powiązane treści
Rynek robotów wojskowych - 21 mld dolarów w 2020 roku
Sprzedaż robotów przemysłowych wzrośnie do 400 tys. rocznie
Roczna sprzedaż robotów po raz pierwszy przekroczyła 200 tys. maszyn
Zaawansowane technologie zagrożeniem dla 47% pracowników
Rosnąca sprzedaż robotów przeobrazi produkcję
Robot ABB będzie współpracował z ludźmi
Czy roboty zapylające zastąpią pszczoły?
Roboty w medycynie będą używane coraz powszechniej
W UE uruchomiono największy na świecie program rozwoju robotyki
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Partnerstwo Elmark Automatyka i Milesight: Bezprzewodowe rozwiązania LoRaWAN dla monitoringu przemysłowego
Aktualności
„C.A.R.E.E.R.” 2025 by Rockwell Automation
Aktualności
Rynek czujników zbliżeniowych
Roboty
Roboty Astorino w szkołach: trzyletnia inicjatywa łącząca edukację techniczną z przemysłem
Roboty
Robotyka mobilna w najbliższej dekadzie
Przemysł 4.0
Zebra Technologies i Tulip dostarczą wspólnie mobilne rozwiązania dla pracowników pierwszej linii

Autonomiczna intralogistyka – elastyczność, bezpieczeństwo, efektywność

Wymagania w zakresie wydajności i ciągłości procesów sprawiają, że przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w automatyzację intralogistyki. Dynamicznie rozwijającym się obszarem są autonomiczne roboty mobilne (AGV/AMR), które realizują zadania transportowe w sposób skalowalny, bezpieczny i dostosowany do zmiennych warunków środowiska produkcyjnego i magazynowego.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów