Sprzedaż robotów przemysłowych może w 2014 r. wynieść 200 tys. sztuk

| Gospodarka Artykuły

Według danych opublikowanych przez Miedzynarodową Federację Robotyki (International Federation of Robotics) globalna sprzedaż robotów przemysłowych osiągnęła w ubiegłym roku nową rekordową wartość 179 tys. sztuk. W porównaniu do roku 2012 jest to wzrost o 12%. Ogłaszając te dane, prezes IFR Arturo Baroncelli poinformował ponadto, że zamówienia przez pierwsze cztery miesiące 2014 r. były coraz większe, co daje podstawę do oczekiwania, iż tempo wzrostu sprzedaży z 2013 r. zostanie utrzymane.

Sprzedaż robotów przemysłowych może w 2014 r. wynieść 200 tys. sztuk

Ponad połowa robotów sprzedanych w zeszłym roku znalazła zastosowanie w regionie Azji i Pacyfiku. Sprzedaż była tam o 18% większa niż w roku 2012. Za taki wynik odpowiadają głównie Chiny, które są obecnie największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem robotów na świecie.

Co piąty robot przemysłowy sprzedany na świecie w zeszłym roku został zainstalowany w Chinach, gdzie sprzedaż wyniosła prawie 37 tys. maszyn. Około 9 tys. z nich dostarczyli producenci chińscy - prawie trzy razy więcej niż w 2012 r. Dostawy od producentów spoza Chin wzrosły w Chinach o 20%. Między 2008 a 2013 rokiem liczba robotów przemysłowych sprzedawanych w Chinach rosła średnio o 36% rocznie.

Japonia jest teraz na drugim miejscu, ale wciąż ma największą liczbę zainstalowanych robotów przemysłowych - ponad 300 tys. Jest również wiodącym producentem robotów, odpowiadając za ponad połowę globalnej podaży tych maszyn. W 2013 r. sprzedaż robotów przemysłowych w Japonii spadła o 9% do około 26 tys., zwiększył się natomiast ich eksport.

Rynek europejski wzrósł w ubiegłym roku o 5% do ponad 43 tys. robotów, prawie wyrównując szczyt osiągnięty w roku 2011. W Niemczech sprzedaż robotów była w 2013 o 4% wyższa niż w 2012 r. i przekroczyła 18 tys. Głównym motorem wzrostu był ponownie przemysł motoryzacyjny.

W Stanach Zjednoczonych liczba instalowanych robotów wzrosła o 6% w 2013 r., osiągając prawie 24 tys. Między 2008 a 2013 rokiem sprzedaż robotów w USA rosła średnio o 12% rocznie.

Pod względem zastosowań globalny przemysł motoryzacyjny pozostaje nadal branżą dominującą. W latach 2010-2013 zwiększał inwestycje w roboty średnio o 22% rocznie. Jednak w 2013 r. sprzedaż robotów dla tego sektora wzrosła tylko o 5%, natomiast znaczny 17% wzrost miał miejsce w przemyśle metalowym i maszynowym.

Według IFR głównymi czynnikami napędzającymi wzrost w korzystaniu z robotyki i automatyki są:

  • nowe materiały, takie jak kompozyty węglowe, które wymagają nowego podejścia do produkcji;
  • zwiększona konkurencja międzynarodowa, która wymaga coraz większej wydajności i jakości;
  • rosnące rynki konsumenckie, oczekujące większych zdolności produkcyjnych;
  • krótsze cykle życia i zwiększająca się różnorodność produktów, co prowadzi do konieczności stosowania bardziej elastycznej automatyzacji;
  • wymagania w zakresie efektywności energetycznej;
  • wymagania dotyczące poprawy jakości pracy poprzez przejmowanie przez roboty niebezpiecznych, nudnych i brudnych prac.

źródło: Drives & Controls