Na Politechnice Warszawskiej powstał latający robot zapylający

Nieco ponad dwa lata temu informowaliśmy o pracach dr. Rafała Dalewskiego z Politechniki Warszawskiej, których celem było skonstruowanie latającego robota zapylającego rośliny. Wówczas wiele osób oceniało to bardzo sceptycznie. Prace były jednak kontynuowane i powstał  prawdopodobnie pierwszy na świecie prototyp autonomicznego, latającego urządzenia do zapylania kwiatów. Urządzenie bazuje na małym, komercyjnym dronie. Dr Dalewski nazwał aparat B-droidem. Aby posłużyć się tą nazwą, uzyskał zgodę twórców "Gwiezdnych Wojen", którzy mają wyłączność na komercyjne wykorzystywanie określenia "droid".

Posłuchaj
00:00

Rafał Dalewski nie chciał, by automat zapylający kojarzyć bezpośrednio z nazwą "dron" - "drone" to w języku angielskim "truteń", a te jak wiadomo kwiatów nie zapylają.

B-Droid to przebudowany, mały czterowirnikowiec, jednak sterowany inaczej niż zabawki. Urządzenie nie jest sterowane dżojstikiem lecz automatycznie, przez komputer analizujący obraz z kamer obserwujących drona z zewnątrz. Jak wyjaśnia konstruktor, zaprogramowanie sterowania było poważnym wyzwaniem. Kamery rozpoznają położenie kwiatów i drona. W lokalizowaniu aparatu pomagają dwie zamontowane na nim świecące kulki - różowa wskazuje kamerom przód urządzenia, a niebieska - tył. Komputer wylicza jak B-droid ma dolecieć do kwiatu oraz jak zebrać z niego pyłek i przenieść na inny kwiat. Instrukcje te przekazywane są następnie do drona. Obserwator widzi samodzielnie poruszającego się B-droida, który wyszukuje kwiat, zbliża się do niego omijając przeszkody, zawisa w powietrzu, by zebrać pyłek i odlatuje od rośliny.

Dotychczas przeprowadzono testy latającego robota zapylającego w warunkach laboratoryjnych, na sztucznych kwiatach. Testy w środowisku naturalnym planowane są na lato przyszłego roku.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Powstanie największy w Europie living lab, czyli Kampus Nowych Technologii Politechniki Warszawskiej
Czy roboty zapylające zastąpią pszczoły?
Otwarto laboratorium UDT

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów