Roboty przemysłowe przyczyniły się już do wzrostu PKB o 10%

| Gospodarka Artykuły

Profesorowie ekonomii - Georg Graetz z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji i Guy Michaels z London School of Economics - przeanalizowali statystyki z 14 branż w 17 krajach rozwiniętych i stwierdzili, że roboty mają znaczący wkład w zakresie wzrostu gospodarczego. Odkryli również, że obawy o masowe zabieranie miejsc pracy są bezpodstawne, oraz że nie ma dowodów na powodowanie przez roboty redukcji zatrudnienia wśród pracowników o niskich i średnich kwalifikacjach. Według analityków korzyści ekonomiczne uzyskane dzięki robotom przemysłowym od 1990 r. są podobne do przyniesionych w 19 wieku przez kolej, w 20 wieku przez autostrady, a ostatnio przez technologie informacyjne i komunikacyjne.

Roboty przemysłowe przyczyniły się już do wzrostu PKB o 10%

Naukowcy twierdzą, że do tej pory nie przeprowadzono systematycznej analizy ekonomicznych skutków wykorzystywania robotów. Ich badania mają być początkiem rozwiązywania tego problemu.

Graetz i Michaels stwierdzili, że roboty przemysłowe zwiększają wydajność i wynagrodzenia, bez zmniejszenia całkowitej liczby przepracowanych godzin. Wzrost wydajności oznacza, że ​​do produkcji danego towaru potrzeba mniej godzin pracy ludzkiej, oraz że zmniejsza to koszty produkcji i ceny. To z kolei rodzi zapotrzebowanie ze strony konsumentów, a producenci muszą zatrudniać więcej ludzi dla zaspokojenia tego popytu.

Badacze w sposób zachowawczy oceniają, że zwiększone wykorzystanie robotów przyczyniło się do rocznego wzrostu PKB o 0,37%, czyli więcej niż jedną dziesiątą całkowitego wzrostu PKB odkąd wprowadzono roboty przemysłowe. Podstawą oceny było porównywanie robotów do wpływu głównych osiągnięć technologicznych w przeszłości. Jednak roboty, jak podkreślają, stanowią zaledwie 2% wydatków kapitałowych, czyli o wiele mniej niż w przypadku wcześniejszych technologicznych motorów wzrostu.

Profesorowie Graetz i Michaels spodziewają się rozszerzenia korzystnego oddziaływania robotów w przyszłości, gdy pojawiają się nowe funkcje i roboty usługowe osiągną dojrzałość. Ale ostrzegają, że istnieją pewne sygnały zmniejszenia marginesu zysków z wykorzystywania robotów, więc maszyny te nie mogą być traktowane jako panaceum na rzecz wzrostu gospodarczego.

Co do kontrowersyjnej kwestii, czy roboty tworzą czy ograniczają liczbę miejsc pracy, naukowcy przedstawiają "zróżnicowany obraz", w którym pojawiające się roboty zmniejszają liczbę godzin i udziały płac pracowników o niskich kwalifikacjach i, w mniejszym stopniu, pracowników o kwalifikacjach średnich. Nie znaleźli jednak żadnego znaczącego wpływu na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych pracowników.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również