Roboty przemysłowe przyczyniły się już do wzrostu PKB o 10%

Profesorowie ekonomii - Georg Graetz z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji i Guy Michaels z London School of Economics - przeanalizowali statystyki z 14 branż w 17 krajach rozwiniętych i stwierdzili, że roboty mają znaczący wkład w zakresie wzrostu gospodarczego. Odkryli również, że obawy o masowe zabieranie miejsc pracy są bezpodstawne, oraz że nie ma dowodów na powodowanie przez roboty redukcji zatrudnienia wśród pracowników o niskich i średnich kwalifikacjach. Według analityków korzyści ekonomiczne uzyskane dzięki robotom przemysłowym od 1990 r. są podobne do przyniesionych w 19 wieku przez kolej, w 20 wieku przez autostrady, a ostatnio przez technologie informacyjne i komunikacyjne.

Posłuchaj
00:00

Naukowcy twierdzą, że do tej pory nie przeprowadzono systematycznej analizy ekonomicznych skutków wykorzystywania robotów. Ich badania mają być początkiem rozwiązywania tego problemu.

Graetz i Michaels stwierdzili, że roboty przemysłowe zwiększają wydajność i wynagrodzenia, bez zmniejszenia całkowitej liczby przepracowanych godzin. Wzrost wydajności oznacza, że ​​do produkcji danego towaru potrzeba mniej godzin pracy ludzkiej, oraz że zmniejsza to koszty produkcji i ceny. To z kolei rodzi zapotrzebowanie ze strony konsumentów, a producenci muszą zatrudniać więcej ludzi dla zaspokojenia tego popytu.

Badacze w sposób zachowawczy oceniają, że zwiększone wykorzystanie robotów przyczyniło się do rocznego wzrostu PKB o 0,37%, czyli więcej niż jedną dziesiątą całkowitego wzrostu PKB odkąd wprowadzono roboty przemysłowe. Podstawą oceny było porównywanie robotów do wpływu głównych osiągnięć technologicznych w przeszłości. Jednak roboty, jak podkreślają, stanowią zaledwie 2% wydatków kapitałowych, czyli o wiele mniej niż w przypadku wcześniejszych technologicznych motorów wzrostu.

Profesorowie Graetz i Michaels spodziewają się rozszerzenia korzystnego oddziaływania robotów w przyszłości, gdy pojawiają się nowe funkcje i roboty usługowe osiągną dojrzałość. Ale ostrzegają, że istnieją pewne sygnały zmniejszenia marginesu zysków z wykorzystywania robotów, więc maszyny te nie mogą być traktowane jako panaceum na rzecz wzrostu gospodarczego.

Co do kontrowersyjnej kwestii, czy roboty tworzą czy ograniczają liczbę miejsc pracy, naukowcy przedstawiają "zróżnicowany obraz", w którym pojawiające się roboty zmniejszają liczbę godzin i udziały płac pracowników o niskich kwalifikacjach i, w mniejszym stopniu, pracowników o kwalifikacjach średnich. Nie znaleźli jednak żadnego znaczącego wpływu na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych pracowników.

źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Automatyzacja przemysłu przyspiesza - do 2018 r. przybędzie 1,3 mln robotów
Roboty bezpieczne i niezawodne. Część 1
Czy Przemysł 4.0 spowoduje likwidację 5 mln miejsc pracy w najbliższych pięciu latach?
Prognoza dla rynku robotów usługowych
Nowe kierunki rozwoju branży produkcyjnej - dlaczego zmienia się podejście do robotów?
Sprzedaż robotów przemysłowych wzrośnie do 400 tys. rocznie
Jak zmniejszyć koszty pracy robotów przemysłowych?
W Japonii powstał hotel obsługiwany przez roboty
Rynek robotów współpracujących przekroczy w 2020 r. 1 mld dolarów
Czy roboty pracujące z ludźmi naprawdę mają perspektywy rozwoju?
W Chinach powstaje pierwsza całkowicie zrobotyzowana fabryka
Roczna sprzedaż robotów po raz pierwszy przekroczyła 200 tys. maszyn
Niedługo każdy będzie mógł zbudować robota z polskim sercem RoboCORE
Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych wydłużył badanie stopnia wykorzystania robotów przemysłowych w krajowym przemyśle

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów