Chiny światowym liderem w zakresie robotyzacji

Chiny ustanowiły nowe rekordy w zakresie wykorzystywania robotów przemysłowych - liczba robotów, które kupiło Państwo Środka w 2016 roku wzrosła o 27% - do 87 tysięcy, co uczyniło z Chin największy rynek na świecie zarówno pod względem sprzedanych, jak i łącznej liczby pracujących robotów. W porównaniu do 2015 roku ilość robotów zainstalowanych wzrosła o 33% do 340 tys. Dane te publikuje Międzynarodowa Federacja Robotyczna (International Federation of Robotics - IFR), która przewiduje, że liczba robotów przemysłowych kupowanych w Chinach będzie w latach 2018-202 rosła o 15-20% rocznie.

Posłuchaj
00:00

Liczba robotów sprzedanych w Chinach w zeszłym roku osiągnęła najwyższy w historii poziom notowany w jednym kraju. - Nigdy nie było tak dynamicznego wzrostu w tak krótkim czasie na jakimkolwiek rynku - powiedział prezes IFR, Joe Gemma.

Spośród 87 tys. nowych robotów przemysłowych zainstalowanych w Chinach w zeszłym roku około 27 tys. pochodziło od chińskich dostawców - wzrost o 27% w stosunku do 2015 roku. Inny spektakularny wynik osiągnięty w 2016 r. to 75-procentowy wzrost sprzedaży robotów przemysłowych chińskiemu sektorowi elektrycznemu i elektronicznemu, do blisko 30 tys. Sprzedaż dla tej branży po raz pierwszy przewyższyła sprzedaż dla przemysłu motoryzacyjnego.

Chińskie roboty przemysłoweOkoło jedna trzecia tych robotów pochodzi od producentów chińskich, których sprzedaż wzrosła o prawie 120%. Na boomie w branży elektryczno-elektronicznej skorzystali również międzynarodowi dostawcy robotów - ich sprzedaż zwiększyła się o 59%. IFR przewiduje, że zapotrzebowanie tego sektora na roboty będzie dalej rosło. Wskazuje, że przemysł półprzewodnikowy intensywnie inwestuje w automatykę. Na tym polu wyróżniać się mają budowane nowe fabryki akumulatorów i baterii, mające zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony producentów elektrycznych i hybrydowych samochodów.

Choć branża automotive straciła w 2016 r. pozycję lidera na rzecz przemysłu elektrycznego i elektronicznego, nadal jest silnym motorem sprzedaży robotów przemysłowych. Chiny stały się zarówno największym światowym rynkiem motoryzacyjnym, jak i największym producentem samochodów. Sprzedaż robotów dla chińskiego przemysłu motoryzacyjnego stanowiła w 2016 r. 25% globalnych dostaw w tym sektorze. W latach 2011-2016 w chińskich aplikacjach motoryzacyjnych zainstalowano 108 tys. robotów, co daje wzrost średnio o 18% rocznie.

Chiński rząd chce, aby do roku 2020 kraj stał się jedną z 10 największych na świecie gospodarek zautomatyzowanych. Celem jest osiągnięcie liczby 150 robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników. Dla porównania, obecnie na 10 tys. zatrudnionych przypada 531 maszyn w Korei Południowej, 301 w Niemczech i 176 w Stanach Zjednoczonych.

źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Automatyzacja i robotyzacja zmieni globalny rynek pracy
Wykorzystanie robotów w Wielkiej Brytanii spada poniżej średniej światowej
Chiny uruchamiają fabrykę robotów działającą w standardzie Industry 4.0
Nowoczesne roboty przejmują coraz więcej zadań
Do 2020 roku miliony robotów przemysłowych zrewolucjonizują fabryki na całym świecie
Chiny planują stworzenie modelowego inteligentnego miasta
W okolicy Zgorzelca produkowane będą chińskie samochody elektryczne
Chińska ofensywa na rynku napędowym
Chiny zbroją się technologicznie
Kuka już w chińskich rękach - Midea ma 95% akcji Kuki
Chiny nasilają ofensywę w zakresie robotyzacji
Globalny wzrost sprzedaży robotów przemysłowych zależny od Chin
Yaskawa utworzy w Chinach spółki joint venture z lokalnym gigantem AGD
Chiny konsekwentnie podnoszą poziom technologicznego rozwoju
W Chinach powstaje pierwsza całkowicie zrobotyzowana fabryka
Chińska spółka przejęła Pirelli
Liczba robotów w Chinach będzie większa niż w USA
Globalna sprzedaż robotów przemysłowych podwoiła się w ciągu pięciu lat
Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych wydłużył badanie stopnia wykorzystania robotów przemysłowych w krajowym przemyśle
Automatyzacja może być zbyt duża - Elon Musk: "przeinżynierowaliśmy"
Nowy rekord na rynku robotyki przemysłowej - globalna sprzedaż wzrosła o 29%
Roboty potrzebują ludzi
Chiny głównym źródłem globalnego wzrostu w sektorze robotów przemysłowych
Rynek robotów kartezjańskich - 23 mld dolarów w 2026 roku

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów