Chińska ofensywa na rynku napędowym

| Gospodarka Artykuły

Trio Motion Technology to brytyjska firma o długiej historii działalności rynkowej, która dostarcza między innymi systemy Motion Control, moduły I/O, HMI kontrolery robotów i oprogramowanie. Produkty te mają stanowić uzupełnienie portfolio Estun Automation, które obejmuje przede wszystkim urządzenia i systemy serwonapędowe. Wartość transakcji wyniosła 15,5 mln funtów.

Chińska ofensywa na rynku napędowym

Jeżeli chodzi o Servotronix Motion Control, jest to znany polskim rynku producent serwonapędów, serwosilników, enkoderów, systemów kontroli ruchu i innych produktów napędowych. Elementem sojuszu jest pozyskanie przez koncern Midea większościowego pakietu udziałów w izraelskiej firmie, która wyceniona została na około 170 mln dolarów. Po zmianach centrala firmy, jej działy sprzedażowe, marketingu oraz R&D pozostaną w Petah Tikva (centralny Izrael).

Servotronix w tym roku roku świętuje 30-lecie działalności. Jego produkty dystrybuowane są w Polsce przez firmę Eldar.

Warto dodać, że aktywność firm dalekowschodnich na regionalnym rynku automatyki nie dotyczy jedynie podmiotów chińskich. W tym roku japoński Nidec zakończył przejęcie biznesów koncernu Emerson Electric związanych z silnikami i napędami elektrycznymi oraz energetyką, czyli w praktyce m.in. firm Control Techniques oraz Leroy-Somer. Wymienione przedsiębiorstwa noszą obecnie nazwy: Nidec Control Techniques oraz Nidec Leroy-Somer, natomiast wartość omawianej transakcji wyniosła 1,2 mld dolarów.

Na zdjęciu: podpisanie umowy pomiędzy firmami Servotronix oraz Midea.