Universal Robots wprowadza na rynek cobota o dużym udźwigu

| Gospodarka Roboty

Producent robotów współpracujących Universal Robots wprowadza do swojej oferty cobota UR16e z imponującą ładownością do 16 kilogramów, który umożliwia realizowanie procesów wymagających obsługi ciężkich elementów oraz przyśpiesza samą automatyzację. UR16e łączy duży udźwig z zasięgiem do 900 mm i zapewnia powtarzalność na poziomie +/- 0,05 mm.

Universal Robots wprowadza na rynek cobota o dużym udźwigu

Stworzony na bazie platformy e-Series cobot UR16e niesie ze sobą szereg korzyści i możliwości, jak m.in. szybkie i bezproblemowe wdrażanie z łatwym programowaniem, przy niewielkim zapotrzebowaniu na powierzchnię w zakładzie, w tym łatwe programowanie i integrowanie - bez względu na doświadczenie użytkownika lub posiadaną wiedzę. Dzięki ładowności do 16 kg UR16e eliminuje problemy związane z ergonomią i produktywnością w procesach uwzględniających podnoszenie i przenoszenie ciężkich elementów i produktów, a także pomaga obniżać koszty i redukować znacząco czas przestojów. UR16e nadaje się też idealnie do obsługi maszyn CNC, w tym do obsługi wielu elementów naraz, gdzie wymaga się wysokiego poziomu precyzji.

Podobnie jak inne coboty e-Series UR, czyli UR3e, UR5e i UR10e, UR16e posiada wbudowany czujnik siły, 17 konfigurowalnych funkcji bezpieczeństwa, w tym czas zatrzymania i odległość zatrzymania, a także intuicyjne programowanie. Cobot UR16e spełnia najostrzejsze wymogi dotyczące zgodności i norm bezpieczeństwa w zakresie niezakłóconej współpracy na linii człowiek-robot, w tym EN ISO 13849-1, PLd, kategoria 3 oraz EN ISO 10218-1 (w całości).

- W Universal Robots nieustannie pokazujemy, że granice możliwości automatyzacji współpracującej nie zostały jeszcze osiągnięte. Od dzisiaj każdy producent będzie mógł maksymalnie wykorzystać możliwości automatyzacji dzięki nowemu cobotowi, który potrafi obsługiwać ładunki o większej masie niż nasze pozostałe roboty - mówi Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots.

Firma Universal Robots całkowicie zmieniła sposób funkcjonowania automatyzacji w obszarze produkcji. Od 10 lat specjaliści firmy tworzą coboty, które z założenia mają zwiększać konkurencję wśród producentów. Ponad 37 tysięcy robotów Universal Robots pracuje dziś w zakładach na całym świecie. Wykonują żmudne i istotne dla zróżnicowanych procesów zadania w kilku tysiącach środowisk produkcyjnych, w tym montażu, pick and place, polerowaniu, paletyzacji, obsłudze maszyn i wkręcaniu śrub i nakrętek. UR+, na bieżąco aktualizowany i ogólnodostępny ekosystem certyfikowanych produktów, oraz UR Academy - bezpłatne szkolenie online z obsługi cobotów, pozwalają na płynne wdrożenie najlepszego rozwiązania opartego o unikalne wymagania danego procesu produkcyjnego. Koszty implementacji są relatywnie niskie dzięki szybkiemu i wysokiemu zwrotowi z inwestycji, jak również z uwagi na niewielkie nakłady finansowe w codziennej eksploatacji.

Najmocniejsze strony i zaawansowane funkcje UR16e można po raz pierwszy oglądać na żywo na międzynarodowych targach China International Industy Fair w Szanghaju, które potrwają jeszcze do 21 września, a następnie w przyszłym tygodniu na Pack Expo w Las Vegas, w dniach 23-25 września. W Polsce UR16e zostanie zaprezentowany na targach Taropak w Poznaniu, od 30 września do 3 października na stoisku BOSKY oraz podczas Forum Cobotyki we Wrocławiu, 17 października, stoisko ProCobot.

źródło: Universal Robots