VI edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich kolejny raz w Kielcach

| Gospodarka Roboty

W Kielcach odbędzie się VI edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich - European Rover Challenge (ERC). Rejestracja zespołów rozpocznie się 27 stycznia. Na tegorocznych ERC zostanie położony szczególny nacisk na autonomię robotów. Konkurencja +Science+ poszerzona będzie o dodatkowe wymagania w zakresie badania zbieranej przez łaziki gleby. Impreza odbędzie się w dniach 11-13 września 2020 roku.

VI edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich kolejny raz w Kielcach

Zawody ERC zostaną zorganizowane z pomocą specjalnej strefy ekonomicznej "Starachowice", samorządów Kielc, województwa świętokrzyskiego i Politechniki Świętokrzyskiej. Do współpracy przy organizacji imprezy dołączy również Europejska Agencja Kosmiczna. Zostaną wprowadzone nowe kategorie nagród oraz ta specjalna dla najlepszego debiutującego zespołu, a także drużyn spoza Polski i Unii Europejskiej.

Wygląd toru i jego kształt przybierze nową formę, jednak nadal przypominać będzie powierzchnię Marsa. Tor zostanie przygotowany we współpracy z geologiem planetarnym i zbudowany będzie na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej.

W ubiegłorocznych zawodach ERC udział wzięło 28 zespołów z 13 krajów i przybyło 25 tys. gości z całej Polski. W grupie uczestników nie zabrakło przedstawicieli największych agencji kosmicznych, wśród których znalazł się wiceprezes NASA.

 

źródło: naukawpolsce.pap.pl