Schindler wykorzystuje autonomicznego robota ABB w szybie windy

| Gospodarka Roboty

Schindler, dostawca wind osobowych, towarowych oraz schodów ruchomych, w ramach współpracy z Politechniką Federalną (ETH) w Zurychu i ekspertami robotyki ABB w Szwajcarii, wykorzystał robota IRB 2600 do przygotowania szybu windy. Jest to czasochłonna operacja z powtarzalnymi czynnościami wymagającymi dużej precyzji. Zadaniem maszyny było wiercenie otworów w ścianie szybu i montaż kotw, które później mają posłużyć do mocowania szyn i urządzeń dźwigowych. Przy instalacji windy wykorzystuje się nawet kilkaset kotw.

Schindler wykorzystuje autonomicznego robota ABB w szybie windy

Roboty przemysłowe zazwyczaj są montowane na fundamencie w fabryce i pracują w odniesieniu do swojego zerowego punktu w przestrzeni. W przypadku zrobotyzowanego systemu montażu wind, maszyna została zainstalowana na platformie, która może poruszać się w górę i w dół szybu. Robot może przemieszczać się z punktu do punktu w celu dopasowania współrzędnych. Maszyna przed wykonaniem czynności sprawdza przy pomocy czujników nierówności betonu lub szuka prętów zbrojeniowych pod powierzchnią, a dzięki algorytmowi do obliczania tolerancji w razie potrzeby może zmienić punkt położenia otworów.

Robot IRB2600 firmy ABB posiada ramię, które oferuje zasięg wynoszący 1,65 m i ładowność na poziomie 29 kg. Maszyna została wyposażona w kamerę do monitorowania pracy, a wszystkie dane związane z wykonywanymi czynności są rejestrowane przez system. Robot jest autonomiczny, czyli może działać bez udziału operatora. Maszyna może bez problemu pracować w trudnych warunkach, do których należy występujący w szybie pył.

Wykorzystanie robotycznego systemu w kilku nowych instalacjach dźwigowych w Europie zakończyło się sukcesem. Christian Studer, kierownik działu nowych technologii w firmie Schindler twierdzi, że robot IRB2600 jeszcze nigdy nie zawiódł podczas pracy.

 

źródło: ABB

Zobacz również