We Francji powstanie największy bateryjny magazyn energii

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Paliwowy gigant Total zamierza zainwestować w największy bateryjny magazyn energii we Francji. Instalacja będzie oparta o ogniwa litowo-jonowe o łącznej mocy 25 MW i pojemności 25 MWh. Magazyn będzie składał się z 11 kontenerów zawierających zestawy akumulatorów. Obiekt ten ma powstać w Dunkierce, w północnej części Francji, a jego uruchomienie odbędzie się jeszcze w tym roku. Realizacja projektu ma kosztować około 15 mln euro.

We Francji powstanie największy bateryjny magazyn energii

Nad magazynem energii we Francji pracuje m.in. operator krajowego systemu elektroenergetycznego RTE. Obie instalacje, a także trzecia w budowie, są częścią projektu Ringo. Jego celem jest wzmocnienie francuskiego systemu elektroenergetycznego. Łączna moc wszystkich trzech instalacji będzie wynosić 32 MW, a pojemność 98 MWh.

Magazyny energii będą gromadzić nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez OZE, aby później można było ją wykorzystać w czasie większego zapotrzebowania. Wykonawcą największej francuskiej instalacji tego typu będzie firma Saft, którą Total przejął w 2016 roku.

Jak dotąd Saft zrealizował m.in. projekty magazynów energii o konstrukcji hybrydowej - łączącej panele PV z generatorami diesla - o łącznej mocy 80 MW, w takich lokalizacjach jak Kanada i obie Ameryki. Total planuje co roku inwestować 2 mld dolarów w niskoemisyjne technologie w dziedzinie energetyki. Udział giganta w segmencie energetyki odnawialnej do 2025 roku ma wzrosnąć z obecnych około 3 GW do 25 GW.

W lutym Francuzi przejęli realizowane w Hiszpanii projekty instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,2 GW, a także stworzyli z krajowym wykonawcą spółkę joint venture, która zajmie się projektami PV, początkowo o mocy 800 MW.

źródło: gramwzielone.pl