Za 25 mln euro Innogy wybuduje w Irlandii największy magazyn energii

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Niemiecka grupa energetyczna Innogy zbuduje w Irlandii, w pobliżu miejscowości Lisdrumdoagh, największy bateryjny magazyn energii o mocy 60 MW. Inwestor jeszcze nie ujawnił jego pojemności. Realizacja projektu ma się rozpocząć w tym roku, a uruchomienie instalacji nastąpi w roku 2021. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 25 mln euro.

Za 25 mln euro Innogy wybuduje w Irlandii największy magazyn energii

Dzięki przejęciu kilka lat temu niemieckiej firmy Belectric, specjalizującej się w zakresie realizacji farm fotowoltaicznych i magazynów energii, Innogy zwiększyło swoje kompetencje w zakresie budowy tego typu instalacji.

Nowy magazyn energii w Irlandii ma poprawić bezpieczeństwo i niezawodność lokalnej sieci energetycznej w erze rosnącego znaczenia źródeł odnawialnych (OZE). To właśnie głównie firma Innogy przyczyniła się do wzrostu udziału OZE w irlandzkim miksie energetycznym, prowadząc tam swoje działania od 2016 roku. Grupa energetyczna szykuje w Irlandii jeszcze większą inwestycję w ramach projektu Dublin Offshore Wind Farm - celem jest zbudowanie morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW.

Norweski koncern energetyczny Statkraft kilka lat temu za 30 mln euro zbudował swój pierwszy w Irlandii bateryjny magazyn energii o mocy 11 MW. Wykonaniem instalacji zajęła się firma Fluence, a ogniwa dostarczył LG Chem.

źródło: gramwzielone.pl