Robotyczną rywalizację ERC wygrał zespół z Politechniki Świętokrzyskiej

| Gospodarka Roboty

W niedzielę w Starachowicach zakończyła się czwarta edycja międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Rywalizację 35 drużyn z 20 państw zwyciężył zespół "Impuls" z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. W czerwcu ten sam zespół zajął trzecie miejsce w amerykańskich zawodach łazików - University Rover Challenge. Na tegorocznych zawodach ERC Polskę reprezentowało kilkanaście drużyn.

Robotyczną rywalizację ERC wygrał zespół z Politechniki Świętokrzyskiej

Drugie miejsce zajął zespół "Raptors" z Politechniki Łódzkiej, a na pozycji trzeciej uplasowała się drużyna "Robotics for Space Exploration" z kanadyjskiego University of Toronto. Kanadyjczycy stanęli na podium mimo, że ich pojazd dotarł do Starachowic dopiero drugiego dnia zawodów.

Uczestniczące w rywalizacji roboty budowane były na wzór stacjonującego na Marsie łazika Curiosity oraz mającego tam dotrzeć za dwa lata pojazdu ExoMars. Łaziki wykonujące konkursowe zadania były przez operatorów sterowane zdalnie, bez możliwości ich bezpośredniego obserwowania.

Zwycięski pojazd będzie oficjalnym łazikiem prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020, czyli symulacji maksymalnie zbliżonej do załogowej wyprawy na Marsa, która zorganizowana zostanie w 2020 r. przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie.

zdjęcie: ERC

źródło: naukawpolsce.pap.pl