Robotyczną rywalizację ERC wygrał zespół z Politechniki Świętokrzyskiej

W niedzielę w Starachowicach zakończyła się czwarta edycja międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Rywalizację 35 drużyn z 20 państw zwyciężył zespół "Impuls" z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. W czerwcu ten sam zespół zajął trzecie miejsce w amerykańskich zawodach łazików - University Rover Challenge. Na tegorocznych zawodach ERC Polskę reprezentowało kilkanaście drużyn.

Posłuchaj
00:00

Drugie miejsce zajął zespół "Raptors" z Politechniki Łódzkiej, a na pozycji trzeciej uplasowała się drużyna "Robotics for Space Exploration" z kanadyjskiego University of Toronto. Kanadyjczycy stanęli na podium mimo, że ich pojazd dotarł do Starachowic dopiero drugiego dnia zawodów.

Uczestniczące w rywalizacji roboty budowane były na wzór stacjonującego na Marsie łazika Curiosity oraz mającego tam dotrzeć za dwa lata pojazdu ExoMars. Łaziki wykonujące konkursowe zadania były przez operatorów sterowane zdalnie, bez możliwości ich bezpośredniego obserwowania.

Zwycięski pojazd będzie oficjalnym łazikiem prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020, czyli symulacji maksymalnie zbliżonej do załogowej wyprawy na Marsa, która zorganizowana zostanie w 2020 r. przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie.

zdjęcie: ERC

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Zbliża się czwarta edycja European Rover Challenge
Politechnika Poznańska realizuje projekty o wartości 19 mln złotych
W wrześniu czwarta edycja European Rover Challenge
VI edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich kolejny raz w Kielcach
European Rover Challenge wśród najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie
Pierwsza dziesiątka European Rover Challenge zdominowana przez Polaków
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant
Pomiary
Testy nowego sposobu detekcji uszkodzeń kabli
Aktualności
Firma Unilever rozbudowuje bydgoską fabrykę

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów