W wrześniu czwarta edycja European Rover Challenge

| Gospodarka Artykuły

Czwarta edycja ERC odbędzie się w nowej lokalizacji - na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, w dniach 14-16 września 2018 roku. Na uczestników jednego z największych w Europie wydarzeń robotyczno-kosmicznych czekają dwie równoległe kategorie zawodów, konkurencje przygotowane w oparciu o wytyczne z dokumentów projektowych agencji kosmicznych NASA i ESA, a także szansa na wzięcie udziału w analogowej misji marsjańskiej na Półwyspie Arabskim.

W wrześniu czwarta edycja European Rover Challenge

Wyjątkową scenerię tegorocznego wydarzenia stworzy uformowany na potrzeby konkursu tor z czerwonej ziemi oraz zabytkowy piec hutniczy, przypominający kształtem kosmiczną rafinerię rodem z literatury fantastyczno-naukowej.

Tradycyjnie do konkursu zaproszono studentów z całego świata (formuła ERC Student), nowością jest natomiast otwarcie zawodów dla profesjonalnych zespołów (formuła ERC PRO). Rejestracja do części ERC Student już ruszyła i potrwa do końca marca. Wydarzenie jak zwykle wzbogacone zostanie o strefę pokazów naukowo-technologicznych, dedykowaną wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat kosmosu i związanych z nim technologii.

European Rover Challenge - łazik marsjańskiJak wyjaśnia pomysłodawca ERC - Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej - otwarcie zawodów dla profesjonalnych drużyn nie tylko podnosi poziom konkursu (również w kategorii przeznaczonej dla studentów), ale także pozwala zawodnikom na nawiązanie kontaktów biznesowych - nawet w przestrzeni warsztatowej.

Zawody objęte zostały patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wśród partnerów wydarzenia znaleźli się Mathworks oraz Austriackie Forum Kosmiczne (OEWF), które przygotowało wyjątkową nagrodę dla zwycięzców ERC Student 2018 - udział członków zespołu i ich łazika w analogowej misji AMADEE 2020 na Półwyspie Arabskim.

Organizatorami European Rover Challenge 2018 są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice", Muzeum Przyrody i Techniki, a także Mars Society Polska.

Poprzednie trzy edycje, obejmujące przede wszystkim zawody łazików marsjańskich oraz pokazy naukowo-technologiczne, zgromadziły w sumie ponad 70 tysięcy widzów. W zawodach wzięło udział przeszło 700 zawodników z 15 krajów świata. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. dr Harrison Schmitt (misja Apollo 17) - ostatni człowiek, który stanął na Księżycu, dr Robert Zubrin - założyciel i prezes Mars Society oraz dr Gianfranco Visentin - szef działu automatyki i robotyki w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Więcej o wydarzeniu na stronie www.roverchallenge.eu.

źródło: Europejska Fundacja Kosmiczna