Pierwsza dziesiątka European Rover Challenge zdominowana przez Polaków

| Gospodarka Artykuły

Wśród najlepszych dziesięciu łazików, które rywalizowały w zawodach European Rover Challenge znalazło się aż siedem zespołów z Polski. Zwyciężyła drużyna kanadyjska Space Design Team z University of Saskatchewan. Najlepszy polski zespół - #next team z Politechniki Białostockiej zajął miejsce drugie. Na miejscu trzecim uplasowała się druga drużyna z Kanady wystawiona przez Mc Gill University z Montrealu. Pierwszą dziesiątkę zamknął zespół ze Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza dziesiątka European Rover Challenge zdominowana przez Polaków

Zwycięska drużyna z Kanady zdobyła 456,5 pkt. Łazik z Politechniki Białostockiej wywalczył 420,2 pkt. Zajmujący miejsce trzecie kolejny zespół kanadyjski uzyskał 367,8 pkt.

Punktacja sześciu polskich zespołów zajmujących następne pozycje przedstawiała się następująco:

  • PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej - 320,7 pkt;
  • zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej - 269,5 pkt;
  • drużyna Continuum z Wrocławia - 265 pkt;
  • opolski Kameleon - 246,5;
  • kielecki zespół FUPLA - 243,5 pkt.;
  • Cud Team z Poznania - 236 pkt.

Amerykanie z Mars Rover Design Team zdobyli 233,4 pkt.

W zawodach rywalizowały 24 drużyny studenckie z całego świata, m.in. Stanów Zjednoczonych, Australii, Turcji, Bangladeszu, Egiptu czy Indii. Polskę reprezentowało 12 ekip. Konkurencje oceniane były przez polskich i zagranicznych specjalistów w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Gościem specjalnym wydarzenia był Harrison Schmitt - wybitny geolog, profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17.

European Rover Challenge odbyło się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin w województwie świętokrzyskim.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również