Zbliża się czwarta edycja European Rover Challenge

| Gospodarka Roboty

Już za tydzień, 14 września po raz kolejny wystartuje największa na świecie impreza robotyczno-kosmiczna - European Rover Challenge. W rywalizacji łazików marsjańskich w Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach weźmie udział 400 zawodników z całego świata. Do zawodów zgłosiło się 50 drużyn z sześciu kontynentów, w tym rekordowa liczba zespołów z Europy.

Zbliża się czwarta edycja European Rover Challenge

Impreza European Rover Challenge współorganizowana jest przez Europejską Fundację Kosmiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną "Starachowice" S.A., Powiat Starachowicki oraz Mars Society Polska.

Wstęp na zawody ERC jest bezpłatny. Oprócz śledzenia zmagań konstruktorów, odwiedzający będą mogli wziąć udział w pokazach naukowo-technologicznych przybliżających kosmos i korzyści z jego eksploracji. Organizatorzy przygotowali w tym roku także zawody dla publiczności, podczas których trzeba będzie małym, zdalnie sterowanym robotem pokonać tor z przeszkodami.

Atrakcją najbliższej edycji European Rover Challenge będzie również prezentacja przestrzeni mieszkalnej bazy kosmicznej MARS 2030, którą stworzył Wydział Form Przemysłowych krakowskiej ASP.

Na zaproszenie organizatorów, na zawody do Starachowic przyjedzie założyciel Mars Society - dr Robert Zubrin, kierownik działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej - dr Gianfranco Visentin oraz pierwszy brytyjski astronauta ESA, który pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - Timothy Peake. Podczas wykładu dla publiczności opowie on o pracy w ośrodku szkolenia astronautów ESA.

Więcej szczegółów na temat European Rover Challenge znaleźć można na stronie www.roverchallenge.eu.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również