Inteligentne fabryki mogą zwiększyć wartość globalnej gospodarki o 2,2 bln dolarów

| Gospodarka Przemysł 4.0

Nowe badanie przeprowadzone przez Capgemini Research Institute wykazało, że pełne wdrożenie inteligentnych fabryk mogłyby skutkować zwiększeniem wartości globalnej gospodarki o 1,5-2,2 bln dolarów do 2023 r. Byłoby to możliwe dzięki poprawie wydajności i jakości oraz usprawnieniu obsługi klientów. Obecnie do zrealizowania pozostaje jeszcze dwie trzecie wskazanej wartości.

Inteligentne fabryki mogą zwiększyć wartość globalnej gospodarki o 2,2 bln dolarów

Według raportu - opartego na ankiecie przeprowadzonej wśród ponad tysiąca osób zarządzających przedsiębiorstwami przemysłowymi w 13 krajach - pod względem technologii inteligentnych fabryk na świecie przodują Chiny, Niemcy i Japonia, a następnie kolejno plasują się Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Francja. Wielka Brytania zajmuje 12 pozycję, a niżej jest tylko Finlandia.

Raport zatytułowany "Smart factories @ scale" mówi, że zaledwie 14% organizacji, które już rozpoczęły realizację inicjatyw w zakresie tworzenia inteligentnych fabryk, uważa je za przynoszące korzyści, a prawie 60% twierdzi, że zmaga się z przekształceniowymi procesami w swojej działalności. Dokument wskazuje dwa główne wyzwania: konwergencję IT-OT oraz zakres umiejętności potrzebnych do przeprowadzenia transformacji. W raporcie podkreśla się również, że około 10% firm, z którymi przeprowadzono wywiady, z sukcesem zdigitalizowało swoje systemy przemysłowe i zainwestowało w takie obszary, jak platformy cyfrowe, gotowość danych, bezpieczeństwo cybernetyczne, talenty i zarządzanie.

Od czasu ostatniego badania Capgemini dotyczącego inteligentnych fabryk, przeprowadzonego dwa lata temu, stwierdzono, że organizacje wykazują "rosnący apetyt i zdolności" w zakresie digitalizacji. Coraz więcej firm realizuje inicjatywy w dziedzinie inteligentnych fabryk, a jedna trzecia zakładów została już w pewnym stopniu przekształcona w obiekty inteligentne. Na najbliższe pięć lat organizacje konstruują plany utworzenia o 40% więcej inteligentnych fabryk i zwiększenia rocznych inwestycji w tym obszarze 1,7 raza, w porównaniu z wydatkami, które poniesione zostały w ciągu ostatnich trzech lat.

Analitycy przewidują, że kluczowym czynnikiem umożliwiającym realizację inicjatyw w obszarze inteligentnych fabryk stanie się technologia 5G, ponieważ zapewni producentom możliwość wprowadzenia lub ulepszenia szeregu niezawodnych aplikacji działających w czasie rzeczywistym.

- Aby spełnić obietnicę tworzenia inteligentnych fabryk, organizacje muszą opracować i wdrożyć skuteczny program zarządzania oraz rozwinąć kulturę operacji opartych na danych. Przejście do inteligentnego przemysłu jest dla globalnych producentów strategiczną szansą na wykorzystanie konwergencji IT i OT w celu zmiany sposobu działania ich branż oraz przygotowania się na przyszłość - mówił Jean-Pierre Petit z Capgemini Research Institute.

Zobacz raport "Smart factories @ scale".

źródło: Drives & Controls

Zobacz również