Szybko rośnie rynek rozwiązań z dziedziny cyfryzacji fabryk

| Gospodarka Przemysł 4.0

Jak wynika z najnowszego raportu ABI Research, w najbliższych latach rynek cyfrowych rozwiązań dla przemysłu rosnąć ma o około 30% rocznie, w wyniku czego w roku 2026 będzie miał wartość 673 mld dolarów. Najaktywniej w zakresie cyfryzacji działa branża motoryzacyjna. Wartość przeznaczonych dla niej rozwiązań cyfrowych osiągnąć ma w 2030 roku poziom 139 mld dolarów.

Szybko rośnie rynek rozwiązań z dziedziny cyfryzacji fabryk

W zakresie cyfryzacji motoryzacja jest liderem w przypadku większości technologii, ale jej pozycja jest zależna od danego rynku. Zdaniem analityków, w Korei Południowej będącej piątym co do wielkości rynkiem rozwiązań Smart Factory, w 2022 roku wartość cyfrowych rozwiązań dla producentów elektroniki przewyższyć ma wartość ich zakupów dla motoryzacji.

ABI Research twierdzi, że motoryzacja stawia na technologie transformujące, chcąc zwiększyć sprawność i elastyczność procesów. W motoryzacji zautomatyzowano już blisko 50% procesów, podczas gdy większość branż zautomatyzowała swoje procesy na poziomie 20-30%. Szybkie wdrażanie najnowocześniejszych rozwiązań w branży motoryzacyjnej wynika - według ABI Research - z dużego stopnia skomplikowania procesów produkcyjnych i dużych kosztów ewentualnych przestojów.

- Branża motoryzacyjna wykazała chęć zwiększania stosowania technologii transformujących - od generatywnego projektowania i produkcji dodatków, do łączności IIoT i robotyki wszelkiego rodzaju - bardziej niż jakakolwiek inna branża, ale inne segmenty zaczną nadrabiać zaległości w ciągu następnej dekady - powiedział Pierce Owen, główny analityk ABI Research.

źródło: WNP