Cyfryzacja po polsku - ogrom danych, które nie są analizowane

Według badania ICAN Research i Orange "Cyfryzacja dużych firm i korporacji", w 2019 roku 83% polskich przedsiębiorców oceniło poziom cyfryzacji swoich firm jako co najmniej dobry, co oznacza wzrost o 7 punktów procentowych rok do roku. Zdecydowana większość przedsiębiorstw uznaje analitykę danych za kluczowy obszar transformacji cyfrowej, mający istotny wpływ na budowanie przewagi konkurencyjnej. Niestety tylko co czwarta firma wykorzystuje posiadane dane do celów analitycznych.

Posłuchaj
00:00

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najprawdopodobniej nadmiar nieuporządkowanych danych, gromadzonych w różnych, niekompatybilnych systemach. Przełom w zarządzaniu danymi może nastąpić dzięki robotyzacji procesów biznesowych (RPA).

Wielkie zbiory danych trudno jest - na razie - ujarzmić

Aż 86% przedsiębiorców przebadanych przez ICAN i Orange twierdzi, że analityka danych jest istotnym elementem budowy przewagi konkurencyjnej. Mimo to, 73% firm nie wykorzystuje swoich zbiorów do prowadzenia analiz. Przyczyn jest kilka. Aż 90% organizacji nie ma spójnego zbioru i korzysta z różnych baz danych. Ponadto informacje w nich zawarte w 63% są niekompletne i nieaktualne, a w prawie połowie przypadków również nieuporządkowane i niespójnie nazywane. W efekcie tylko w 1 firmie na 4, pracownicy mają dostęp do raportów i analiz od ręki, z poziomu swojego komputera. W pozostałych - w razie potrzeby - ktoś musi odpowiednie dane wyszukać, zebrać i dostarczyć.

Cyfryzacja potrzebuje automatyzacji

Robotyzacja procesów biznesowych (RPA), jako narzędzie integrujące niekompatybilne ze sobą systemy informatyczne, jest podstawą do skutecznego zarządzania danymi i prowadzenia ich analiz. Dostrzegają to również szefowie polskich firm, zdaniem których to właśnie robotyzacja i automatyzacja wyznaczą kierunek rozwoju cyfryzacji. Należałoby powszechnie uświadomić sobie wartość implementacji "cyfrowego pracownika", który odciąża zatrudnionych w codziennych, żmudnych czynnościach i sprawia, że mogą oni skuteczniej wykonywać bardziej złożone zadania, mając przy tym znacznie więcej satysfakcji. To w konsekwencji przekłada się na wzrost produktywności i może ograniczyć rotację pracowników.

Badanie ICAN Research i Orange "Cyfryzacja dużych firm i korporacji"

Źródło: Abile

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
LG przejmuje Bear Robotics
Roboty
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Powiązane treści
W 2026 roku producenci przeznaczą 19,8 mld dolarów na technologię przetwarzania danych
Volkswagen zainwestuje miliony euro w cyfryzację fabryki w Wolfsburgu
Cyfryzacja przedsiębiorstw - Digi Index 2020
Korporacja KGL cyfryzuje się
Cyfryzacja przemysłu wchodzi w kolejny etap rozwoju. Podłącz swoich pracowników!
Małymi krokami do dużych zmian
Amica od 1 kwietnia wstrzymuje produkcję
Szybko rośnie rynek rozwiązań z dziedziny cyfryzacji fabryk
Rok 2019 upłynie w przemyśle pod znakiem cyfryzacji

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów