Volkswagen zainwestuje miliony euro w cyfryzację fabryki w Wolfsburgu

| Gospodarka Przemysł 4.0

Dyrektor fabryki Volkswagena w Wolfsburgu - Stefan Loth - ogłosił, że firma zainwestuje kwoty rzędu milionów euro w cyfryzację i pełną automatyzację procesów produkcyjnych w zakładzie. Również w tym roku Volkswagen będzie kontynuować prace zmierzające w kierunku zwiększenia konkurencyjności tej fabryki. W 2019 roku w zakładzie przeprowadzono 400 warsztatów związanych ze wzrostem efektywności. Większość przedstawionych rozwiązań została już wdrożona, przyczyniając się zwiększenia tempa produkcji i zmniejszenia jej kosztów.

Volkswagen zainwestuje miliony euro w cyfryzację fabryki w Wolfsburgu

Główny nacisk położono na rozwiązania dotyczące Przemysłu 4.0. Wprowadzono nowoczesny system spawania karoserii, który nie będzie wymagał ręcznej kontroli jakości wykonania. Zostanie ona przeprowadzona automatycznie, a dane będą przesyłane w czasie rzeczywistym do systemu informatycznego. Zautomatyzowanie tych procesów przyczyniło się do zmniejszenia kosztów produkcji o około 3 mln euro. To rozwiązanie ma być wdrożone również w innych fabrykach Volkswagena.

Jednym z kolejnych przedsięwzięć zwiększających efektywność w tym zakładzie jest wprowadzenie pod koniec roku ubiegłego robotów ustawiających zbieżność reflektorów w samochodach. Obecnie pracownicy po włączeniu reflektorów pojazdu nie muszą z niego wysiadać w celu przeprowadzenia ich kalibracji.

Następne oszczędności liczone w milionowych kwotach mają przynieść roboty, które po raz pierwszy zajmą się osadzaniem drzwi i pokryw bagażnika w pojazdach, a informacje takie, jak szerokość szczelin między elementami karoserii będą w sposób automatyczny przetwarzane przez system. Wdrożenie tego rozwiązania ma nastąpić jeszcze w tym roku.

źródło: Volkswagen