Rittal zmienia zakłady w Rittershausen w fabrykę przyszłości

| Gospodarka Aktualności

Na potrzeby produkcji nowego systemu szaf pełnogabarytowych VX25 firma Rittal przekształca swoje zakłady w Rittershausen w supernowoczesną fabrykę, zgodną z założeniami Przemysłu 4.0. Fabryka wyposażona jest w linie produkcyjne, które dzięki sztucznej inteligencji automatycznie planują i optymalizują konserwację urządzeń. Inwestycja o łącznej wartości 120 milionów euro zostanie ukończona do 2020 roku.

Rittal zmienia zakłady w Rittershausen w fabrykę przyszłości

Przebudowa fabryki jest częścią projektu metamorfozy firmy Rittal. Obecnie zakład produkuje dwa systemy szaf - z jednej strony schodzą z linii tysiące egzemplarzy szaf sterowniczych TS 8, z drugiej powstaje nowy system szaf pełnogabarytowych VX25. Modernizowana fabryka już teraz spełnia standardy Przemysłu 4.0.

30 z 70 nowych robotów spawalniczych i handlingowych już pracuje w halach produkcyjnych Rittala. Aby komunikacja między maszynami była możliwa, setki czujników nadzorują produkcję, a procedury wykonywane są całkowicie automatycznie.

- Większość automatyzacji bazuje na inteligentnych i sieciowych systemach, które w przyszłości będą przewidująco "myśleć" oraz automatycznie planować i inicjować scenariusze konserwacji. W ten sposób możemy uniknąć manualnych błędów, a jednocześnie staniemy się szybsi - wyjaśnia Norbert Peter, dyrektor zakładów w Rittershausen.

Europa w 24 godziny

Rosnący poziom usieciowienia jest odpowiedzią na wysokie wymagania produkcji i logistyki. "Faster - better - everywhere" to droga do zdobycia przewagi nad konkurencją. Klienci na całym świecie oczekują szybkich i punktualnych dostaw. Rittal wkrótce zaoferuje dostawy w 24 h na terenie całej Europy. Spełnienie tej obietnicy wymaga umieszczenia każdego etapu produkcji w kompleksowym łańcuchu wartości. - Gdy klient we Włoszech zamówi dziesięć szaf VX25, to nasz system zarządzania produkcją w Rittershausen zostanie o tym automatycznie poinformowany i uruchomi produkcję - objaśnia Carsten Röttchen,  dyrektor techniczny firmy Rittal.

Zmotywowani pracownicy

Filarem procesu zmian są pracownicy fabryki, którzy w firmowej uczelni Loh Academy uczą się jak działają nowe systemy i w jaki sposób są sterowane. Odpowiednie kursy są zarezerwowane z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Już teraz do uczelni spłynęło ponad 250 zgłoszeń.

Nowy system szaf pełnogabarytowych VX25 firmy Rittal jest wynikiem szeroko zakrojonych badań naukowych przeprowadzonych wśród użytkowników w Niemczech, USA i Chinach, a także pięciu lat prac rozwojowych. Szafa ta jest ulepszoną wersją szafy sterowniczej TS 8 i oznacza dla klientów Rittala duże ułatwienia i oszczędność czasu.

źródło: Rittal

Zobacz również