Klimat w serwerowni, czyli wieczna wiosna w branży IT

| Gospodarka Aktualności

Ogólnie pojęty temat "klimatu" w serwerowni możemy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście temperatury i wilgotności. Zarówno ich kontrola, jak i utrzymywanie na właściwym poziomie to kluczowe elementy gwarantujące długotrwałą i efektywną wydajność infrastruktury IT. Niewłaściwe warunki, takie jak zbyt wysoka czy zbyt niska temperatura, a także zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność, mogą stanowić duże zagrożenie dla pracy urządzeń i wpływać na pogorszenie wskaźników efektywności. Rozwiązania firmy Rittal gwarantują bezpieczną i spójnie działającą serwerownię a przy tym - dzięki automatycznej optymalizacji procesów - znacznie wpływają na zużycie energii.

Klimat w serwerowni, czyli wieczna wiosna w branży IT

Zużycie energii, tak kluczowe w branży IT, z roku na rok wzrasta. Dlatego też branża nieustannie  poszukuje rozwiązań pozwalających to zużycie zmniejszyć. Nie jest tajemnicą, że gros kosztów związanych jest w tym przypadku z koniecznością chłodzenia i utrzymywania ściśle określonych parametrów fizycznych. To nie lada wyzwanie, bo utrzymanie klimatu "wiecznej wiosny" w serwerowni wymaga nowoczesnej i niezawodnej technologii pozwalającej na optymalizację kosztów.

Efektywność jako współczynnik produktywności

Mówiąc o Centrum Przetwarzania Danych, Data Center, musimy mieć na względzie nie tylko szafy, sprzęt IT czy aplikacje, ale także urządzenia chłodnicze i agregaty chłodzenia cieczy. Do tego dochodzi dystrybucja energii w obrębie szaf przez PDU, rozdzielnie, systemy zasilania awaryjnego UPS, systemy wczesnego wykrywania i gaszenia pożaru, bezpieczeństwo fizyczne pomieszczenia, dostępność zasobów na jak najwyższym poziomie.

Jeśli te wszystkie elementy będą spójne, wówczas będą mogły wzajemnie komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym, a także reagować na wszelkie zmiany obciążeń i zachodzących zdarzeń. Wtedy też niższe będą koszty utrzymania infrastruktury i co za tym idzie - wzrośnie ich dostępność.

- Proponujemy efektywność w czterech aspektach. Efektywność w zakresie energii, bezpieczeństwa, dostępności i synergii. Niezależnie od tego, jak duże lub małe jest przedsiębiorstwo, potencjał oszczędności w centrum obliczeniowym jest znaczny. Redukcja kosztów eksploatacji jest efektywna tylko przy całościowej wizji - mówi Konrad Wójcik, Product Manager IT z firmy Rittal.

Frontem do… klimatu

- Rittal skupia się przede wszystkim na tym, by nie chłodzić pomieszczeń, ponieważ powoduje to straty w zużyciu energii. Wychodzimy z założenia, by chłodzić dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne i dokładnie z taką ilością chłodzonego powietrza jaka jest potrzebna. Wzrost efektywności to spadek kosztów i emisji CO2, oto wzór dla przyszłości - dodaje Konrad Wójcik.

Schłodzone, niemieszane

Rozwiązanie oparte na tzw. separacji strefy zimnej, nazywane też czasem "zimnym korytarzem", pozwala na oszczędność energii oraz inteligentną regulację. Serwery i pozostałe urządzenia oddają wtedy ciepłe powietrze do pomieszczenia, z którego jest ono zasysane przez urządzenia chłodnicze typu LCP. Ich rolą jest także nadmuchiwanie zimnego powietrza do wydzielonego, zamkniętego między szeregami szaf, korytarza. Do zastosowania mamy dwie technologie chłodzenia. Jedna opiera się na chłodzonej wodzie technologicznej (CW FC), druga - na czynniku chłodniczym i wodzie (DX FC). Obie wykorzystują chłodzenie swobodne tzw. free cooling. Dzięki separacji strefy zimnej możliwe jest podwyższenie temperatury wody technologicznej, zmniejszenie strumienia powietrza i zmniejszenie przepływu. Czujniki temperatury i wilgotności, różnicy ciśnienia rozmieszczone są we wszystkich najważniejszych miejscach. Zapewniają one zoptymalizowanie całego obwodu chłodzenia w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności pod kątem zużycia energii.

Chłodzenie przez LCU - w tym przypadku nie budujemy korytarza tylko chłodzimy wnętrze każdej szafy indywidualnie. Separację strefy zimnej osiągamy przez maskownice zainstalowane na przedniej powierzchni 19" zabudowy frontu szaf. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Oddzielenie strefy zimnej od gorącej znacznie ogranicza straty, które powstają przy mieszaniu temperatur. Wytwarzanie chłodu i dostarczanie go do urządzeń IT ograniczone jest zaledwie do niewielkiej powierzchni, utworzonej na szczelnie zamkniętej frontowej powierzchni wnętrza szaf.

Uwaga na tropiki w Data Center!

Urządzenia LCP, w opozycji do LCU, to najwydajniejsze rozwiązania dla centrum obliczeniowego high-end. W skrócie jest to wysoka wydajność chłodzenia na małej powierzchni. Przy bezpośrednim chłodzeniu rzędowym, za pomocą Rittal Liquid Cooling Package, chłodzone są tylko wnętrza szaf w szczelnie zamkniętym systemie. Pozwala to zaoszczędzić nawet do 60% kosztów inwestycji. Rozwiązanie umożliwia chłodzenie na zwiększonych temperaturach wody oraz powietrza.

W zależności od warunków klimatu, inwestycja we Free Cooling zwraca się już w pierwszym roku. Nawet, gdy tylko 30% utraty mocy może być odprowadzane przez Free Cooling, instalacja zostanie spłacona po około dwóch latach. Free Cooling to rozwiązanie, które efektywność osiąga dopiero wtedy, gdy spełnione są założenia jego optymalnego wykorzystania.

Filozofia firmy Rittal bazuje na założeniu pewnej elastycznej, ekonomicznej i modułowej koncepcji. Użytkownik wykorzystuje tylko aktualnie potrzebną pojemność infrastruktury IT. Dopiero ze wzrostem wymagań rozbudowywana jest infrastruktura. Efektywność oznacza skuteczność plus wydajność. Brzmi prosto i takie jest. Ale tylko wtedy, gdy poszczególne obszary urządzeń pracują w optymalnej harmonii.

źródło: Rittal