ABB pozbywa się biznesu falowników solarnych

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

ABB i włoska firma FIMER S.p.A ogłosiły właśnie, że zawarły porozumienie, na mocy którego FIMER przejmie inwerterową jednostkę ABB. Firmy zapewnią płynny transfer klientów i pracowników. FIMER będzie honorować wszystkie istniejące gwarancje, a ABB zrekompensuje nowemu właścicielowi koszty związane z przejęciem jednostki i jej zobowiązań. Pozbycie się inwerterowego biznesu ma kosztować ABB 430 mln dolarów po opodatkowaniu, z czego 75% stanowić ma przepływ gotówki do firmy FIMER od momentu zamknięcia transakcji do 2025 roku.

ABB pozbywa się biznesu falowników solarnych

Wymieniony koszt będzie uwzględniony jako opłata nieoperacyjna poniesiona w drugim kwartale bieżącego roku. Ponadto ABB spodziewa się, że począwszy od drugiej połowy 2019 roku koszty związane z wydzieleniem osiągną 40 mln dolarów.

- Realizowana dezinwestycja jest zgodna z naszą strategią systematycznego zarządzania ofertą firmy w celu wzmocnienia konkurencyjności oraz koncentracji na jakości przychodów i na segmentach o wyższym wzroście. Biznes solarny jest ugruntowaną i kluczową działalnością firmy FIMER, i dlatego uważamy, że będzie ona bardzo dobrym właścicielem dla jednostki ABB zajmującej się inwerterami słonecznymi. Dzięki ofercie inteligentnych produktów dla segmentu niskiego i średniego napięcia ABB będzie nadal integrować energetykę słoneczną z szeregiem inteligentnych rozwiązań, w tym dotyczących inteligentnych budynków, magazynowania energii oraz ładowania pojazdów elektrycznych - mówił Tarak Mehta, prezes oddziału Electrification firmy ABB.

Dział falowników słonecznych ABB zatrudnia około 800 pracowników w ponad 30 krajach, a zakłady produkcyjne i centra badawczo-rozwojowe znajdują się we Włoszech, Indiach i w Finlandii. W 2018 roku inwerterowy biznes ABB osiągnął przychody w wysokości około 290 mln dolarów.

źródło: ABB