Do 2028 roku wartość rynku systemów PV wyniesie 293 mld dolarów

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W roku 2020 wartość rynku instalacji solarnych wyniosła 170,55 mld dolarów. Na podstawie analizy wzrost rynku w tamtym roku ustabilizował się na poziomie 4,18% rok do roku w porównaniu z latami 2017-2019. Oczekuje się, że w roku 2021 wartość tego segmentu wyniesie 184 mld dolarów. Do 2028 roku osiągnie on wartość 293,18 mld dolarów, ze wzrostem charakteryzującym się wskaźnikiem CAGR (2021-2028) na poziomie 6,9% .

Do 2028 roku wartość rynku systemów PV wyniesie 293 mld dolarów

Energia słoneczna jest najczystszym i ogólnodostępnym źródłem energii odnawialnej. Kraje takie jak Chiny, Niemcy, Hiszpania i Stany Zjednoczone (USA) mają jedne z największych instalacji solarnych na świecie.

W związku z nadejściem pandemii wiele krajów przerwało łańcuchy dostaw i zawiesiło większość projektów. W Indiach 80% komponentów solarnych, m.in.  inwerterów, jest importowanych z Chin. W Indiach większość projektów solarnych opóźnia się z powodu ograniczeń w przemieszczaniu i braku sprzętu, co skutkuje ogromnymi zaległościami w realizacji zamówień. Na przykład w lipcu 2020 roku rząd Seszeli opóźnił budowę pływającej elektrowni fotowoltaicznej z powodu pandemii. Ponadto, w Indiach w czasie pandemii zaobserwowano spadek zapotrzebowania na energię elektryczną. To również będzie miało negatywny wpływ na przemysł solarny. Ostatnio Fotowatio Renewable Ventures, arabski dostawca rozwiązań energetycznych, ogłosił plany wycofania się z indyjskiego rynku energii słonecznej.

Co napędza rynek fotowoltaiki?

Globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie wzrosło z powodu rozwoju gospodarczego i wzrostu liczby ludności. Poprawa standardu życia i rozwój infrastruktury generują ogromne zapotrzebowanie na wytwarzanie energii elektrycznej. Według firmy Enerdata, w 2019 roku zapotrzebowanie na energię w Chinach wzrosło o 4,5% w porównaniu do roku 2018. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem, większość krajów instaluje nowe elektrownie słoneczne lub zwiększa moc istniejących. Oczekuje się, że będzie to napędzać wzrost rynku instalacji solarnych.

Obecnie część krajów koncentruje się na przyjaznych dla środowiska rozwiązaniach w zakresie wytwarzania energii, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska coraz więcej firm instaluje systemy PV.  W 2019 roku w regionie Azji i Pacyfiku zrealizowano projekty instalacji solarnych o łącznej mocy przekraczającej 67 GW.

W wielu krajach, takich jak USA, Chiny i członkowie UE, stosuje się ulgi podatkowe i FiT (Feed-in tariff), czyli taryfę gwarantowaną, która ma sprzyjająco wpływać na rozwój instalacji słonecznych. Na przykład w maju 2019 roku Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) zadeklarowała model FiT dla projektów na dużą skalę.

źródło: Fortune Business Insights