Panasonic w 2022 roku zamknie fabryki paneli PV

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Japoński Panasonic zamyka dział produkcji paneli PV. Firma nie będzie już wytwarzać ogniw fotowoltaicznych we własnym zakresie. Rezygnacja z produkcji paneli PV wiąże się z likwidacją fabryk zlokalizowanych w prefekturze Shimane i tych w Malezji. Zakończenie działalności zakładów ma nastąpić w 2022 roku. Firma zapewnia, że pracownicy japońskich fabryk nie stracą zatrudnienia, a zostaną oddelegowani do innych zadań, takich jak produkcja falowników i baterii. Osoby zatrudnione w zakładzie w Malezji mogą liczyć tylko na wypłatę premii.

Panasonic w 2022 roku zamknie fabryki paneli PV

Firma rozpoczęła badania nad technologią fotowoltaiczną w 1975 roku, a 5 lat później wprowadziła pierwsze moduły na rynek, stosując je w kalkulatorach. Pierwszą instalację PV podłączoną do sieci japoński koncern zrealizował dopiero w 1993 roku, a 4 lata później rozpoczął sprzedaż modułów bazujących na wielozłączowej technologii HIT. W roku 2000 firma wprowadziła na rynek pierwsze dwustronne panele PV. Obecnie Panasonic oferuje moduły charakteryzującą się sprawnością na poziomie 20% i o mocy 340 W.

Panasonic planuje ograniczyć nakłady na działalność R&D w zakresie fotowoltaiki, za którą był odpowiedzialny ośrodek w mieście Kaizuka. Japońska firma nie zamierza całkowicie wykluczyć ze swojej oferty technologii fotowoltaicznych. Koncern zamierza dalej sprzedawać moduły i panele PV, jednak ich produkcję zleci zewnętrznym podmiotom.

W roku 2019 koncern miał sprzedać 90% swoich udziałów w malezyjskiej fabryce firmie GS Solar, z którą planowano współpracę w obszarze rozwoju technologii HJT. Zdolności produkcyjne GS Solar w zakresie tego rozwiązania miały wynosić około 600 MW. Firma zapowiedziała, że zwiększy je do 5 GW rocznie. GS solar planował także opracować ogniwa PV o sprawności na poziomie 25%. Transakcja jednak nie została zrealizowana. Obecny rekord sprawności ogniw w technologii HJT wynosi 26,7%, a osiągnął go japoński podmiot Kaneka.

źródło: gramwzielone