Panasonic rezygnuje z produkcji ogniw PV dla Tesli

| Gospodarka Aktualności

Panasonic zamierza zrezygnować z produkcji ogniw słonecznych dla Tesli w nowojorskim zakładzie. Planowane działanie jest kolejnym znakiem pogarszania się stanu partnerstwa, w którym japoński koncern dostarcza akumulatory dla elektrycznych pojazdów. Rozwiązanie umowy stawia Teslę w niepewnej sytuacji. Jednostka PV Tesli została znacznie zmniejszona odkąd w 2016 roku firma nabyła ją za kwotę 2,6 mld dolarów.

Panasonic rezygnuje z produkcji ogniw PV dla Tesli

Tesla poinformowała, że wycofanie się Panasonica nie wpłynie na bieżącą działalność. Amerykańska firma zatrudnia w mieście Buffalo ponad 1,5 tys. osób. W wymaganym terminie rozliczyła się z 1460 zobowiązań, co pozwoliło jej uniknąć kary w wysokości 41 mln dolarów. Równolegle z rezygnacją z produkcji ogniw PV Panasonic próbuje pozbyć się nierentownych biznesów. Jest to związane z intensywną walką o wzrost zysków, które mają być generowane przez segment komponentów elektroniki konsumenckiej.

Kolejnym słabym punktem partnerstwa Tesli z Panasonikiem jest dywersyfikacja dostawców akumulatorów, włączając w to umowę z południowokoreańskim LG Chem i chińskim Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL). Japońskie przedsiębiorstwo będzie kontynuować w Nevadzie wspólne przedsięwzięcie z Teslą w zakresie baterii EV, które po latach występowania problemów i opóźnień odnotowało swój pierwszy zysk kwartalny.

Słaby popyt ze strony Tesli w sektorze energetyki słonecznej przyczynił się do tego, że Panasonic musiał wysłać większość paneli solarnych wytwarzanych w Buffalo do zagranicznych klientów, zamiast dostarczać je amerykańskiej firmie.

W 2016 roku Panasonic ogłosił, że zainwestuje w Buffalo kwotę wynoszącą ponad 30 mld jenów (271,96 mln dolarów). Zgodnie z umową Tesla została zobowiązana do długoterminowych zakupów paneli słonecznych od Panasonica.

Japoński koncern ograniczył swoją działalność związaną z energetyką słoneczną, walcząc z konkurencją ze strony firm azjatyckich. W związku z tym Panasonic w ubiegłym roku sprzedał swoją fabrykę ogniw PV w Malezji i jednostkę badawczą chińskiemu GS-Solar. Wartość tej transakcji nie została ujawniona.

źródło: Reuters