Zdalnie sterowany prom ze stoczni w Gdyni pomyślnie przeszedł testy

| Gospodarka Aktualności

W pobliżu portu w Helsinkach dwustronny prom pasażerski Suomenlinna II przeszedł pomyślnie testy pierwszej na świecie próby zdalnego pilotowania. Test odbył się bez pasażerów na pokładzie, z dala od brzegu i innych statków. Prom wyruszył w przełomowy rejs z portu w Helsinkach pod koniec października. To wspólny krok ABB i Helsińskiego Transportu Miejskiego w stronę autonomicznej żeglugi. Firma ABB testowała zaawansowane rozwiązania, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane niemal na każdym rodzaju statku.

Zdalnie sterowany prom ze stoczni w Gdyni pomyślnie przeszedł testy

Prom, wybudowany w 2004 roku na zamówienie Rady Miasta Helsinek w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni (obecnie PGZ Stocznia Wojenna), został wyposażony w system dynamicznego pozycjonowania ABB Ability Marine Pilot Control. Dzięki temu możliwe było zdalne sterowanie jednostką z centrum kontroli w Helsinkach. Normalnie prom kursuje ze stolicy Finlandii do twierdzy znajdującej się na pobliskiej wyspie Suomenlinna, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas nowatorskiego programu pilotażowego statek wypłynął z Helsinek, a następnie był sterowany z lądu przez kapitana Lasse Heinonena.

- Cieszymy się na myśl, jaki wpływ może mieć ten test na przyszłość przemysłu morskiego. Dzięki automatyce to, co wcześniej wydawało się niemożliwe, teraz może być implementowane na wielu polach, również w żegludze, która obecnie skupia się na rozwiązaniach pozwalających w szybki sposób zwiększyć wydajność i poprawić bezpieczeństwo - mówił Peter Terwiesch, dyrektor Dywizji Automatyki Przemysłowej ABB.

- Autonomiczny nie oznacza bezzałogowego. Statki są jednak bardziej zelektryfikowane i zdigitalizowane niż kiedykolwiek wcześniej, w większym zakresie przyłączone do sieci, dzięki czemu zwiększamy ich możliwości operacyjne - podkreśla Juha Koskela z ABB.

Próby z promem Suomenlinna II stanowią ważny krok w kierunku zwiększenia akceptacji dla stosowania autonomicznych systemów na statkach. Przewiduje się, że rozwiązania autonomiczne istotnie odmienią żeglugę międzynarodową w nadchodzących dziesięcioleciach. Według danych Międzynarodowej Izby Żeglugi globalne zapotrzebowanie na transport morski tylko w ciągu ostatniej dekady wzrosło aż o 30%, a każdego roku drogą morską transportowanych jest ponad 10 mld ton ładunków.

źródło: ABB

Zobacz również