Energa zmodernizowała szczytowo-pompową elektrownię Żydowo

| Gospodarka Artykuły

Zakończyła się modernizacja Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żydowo w woj. zachodniopomorskim, która jest jedną z najstarszych tego typu jednostek w kraju. Prace dotyczyły hydrozespołu klasycznego i dwóch hydrozespołów odwracalnych. Moc maksymalna elektrowni wzrosła o 10 MW do 167 MW, a sprawność turbin w ruchu pompowym osiągnęła poziom 93%. Dzięki modernizacji wartej ponad 116 mln zł okres eksploatacji obiektu wydłuży się o 20-30 lat.

Energa zmodernizowała szczytowo-pompową elektrownię Żydowo

Za modernizację generatorów i wszystkie prace remontowe odpowiadała spółka Energa Hydro - zarządca elektrowni i główny inwestor. W tworzeniu koncepcji programowo-przestrzennej uczestniczył gdański oddział Instytutu Energetyki oraz Energoprojekt Warszawa, pełniący jednocześnie funkcję inwestora zastępczego.

Prace związane z unowocześnianiem elektrowni nie zostały jeszcze całkowicie zakończone. Obecnie trwa instalacja systemu wentylacji generatorów i aranżacja nastawni. W 2014 r. wymieniony będzie jeden z transformatorów blokowych, a także przeprowadzony zostanie remont budynku elektrowni.

Od momentu budowy w 1971 r. zakład nie był poddawany gruntownej modernizacji aż do roku 2007, kiedy jego właścicielem została spółka z grupy Energa. Elektrownia Żydowo wykorzystuje dwa naturalne zbiorniki wodne - jeziora Kamienno i Kwiecko - o 80 m różnicy poziomów wody. Ma trzy hydrozespoły - dwie maszyny odwracalne i jedną klasyczną. Maksymalny, łączny przepływ wody w trzech rurociągach wynosi 211 m³ na sekundę. Zbiornik górny elektrowni posiada pojemność użytkową około 3,3 mln m³.

W Polsce elektrownie szczytowo-pompowe stanowią główne źródło mocy wśród elektrowni wodnych (1350 MW z 2100 MW łącznej mocy). Najbardziej znane elektrownie szczytowo-pompowe to, oprócz obiektu Żydowo, Żarnowiec, Porąbka-Żar i Solina.

źródło: wnp.pl

Zobacz również