Softbank zainwestował 2,8 mld dolarów w automatyzację procesów logistycznych

| Gospodarka Aktualności

Japoński Softbank za kwotę 2,8 mld dolarów nabył 40% udziałów w norweskim Autostore, dostawcy robotyki do zastosowań logistycznych, co przekłada się na wycenę przedsiębiorstwa opiewającą na 7,7 mld. Zgodnie z umową Softbank kupi udziały od funduszy powiązanych z wieloma obecnymi akcjonariuszami, w tym z amerykańską grupą private equity Thomas H Lee Partners (THL) i szwedzkim EQT Private Equity (EQT).

Softbank zainwestował 2,8 mld dolarów w automatyzację procesów logistycznych

W ciągu ostatnich kilku lat Softbank rozwinął swoje zasoby technologiczne, uruchamiając w 2017 roku fundusz Vision, który obecnie zarządza aktywami o wartości ponad 100 mld dolarów. Fundusz intensywnie inwestował w robotykę, a sam Softbank przyczynił się do opracowania humanoidalnego robota o nazwie Pepper.

Założona w 1996 roku firma Autostore opracowała rozwiązanie Cube Storage, które pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej przy użyciu technologii kompaktowego składowania. Obecnie przedsiębiorstwo ma ponad 20 tys. robotów rozmieszczonych w 600 instalacjach w 35 krajach. Kwatera główna AutoStore znajduje się w Nedre Vats w Norwegii. Finalizacja transakcji zaplanowana jest jeszcze na kwiecień 2021 roku.

źródło: capital