Grupa Industrial Cloud Federation dąży do standaryzacji przemysłowych interfejsów chmurowych

| Gospodarka Artykuły

Industrial Cloud Federation, składająca się z ponad 30 firm i organizacji zajmujących się automatyką przemysłową oraz komunikacją, opracowała nowy interfejs do komunikacji w chmurze przemysłowej, który zapewni interoperacyjność między systemami fabrycznymi i platformami chmurowymi. Producenci komponentów i czujników, a także inżynierowie mechanicy, coraz częściej wykorzystują systemy w chmurze - na przykład już dwie trzecie niemieckich firm korzysta z tej technologii.

Grupa Industrial Cloud Federation dąży do standaryzacji przemysłowych interfejsów chmurowych

Industrial Cloud Federation opracowuje prototypowy standard o nazwie DIN SPEC 92222, który ma na celu ochronę interoperacyjności i zapewnienie uniwersalnego modelu komunikacji między systemami informatycznymi a urządzeniami fizycznymi. Nowa norma określa kryteria interoperacyjności, takie jak protokoły transportowe, oraz niezawodną wymianę danych między różnymi systemami i maszynami w chmurze, niezależnie od producenta. Celem jest osiągnięcie uniwersalnej, znormalizowanej łączności urządzeń terenowych i aplikacji wieloskładnikowych opartych na OPC UA.

Grupa uważa, że nowy standard będzie oferował wiele korzyści dla sektora inżynieryjnego. Zdefiniowane zasady dotyczące zgodności pozwolą operatorom instalacji technicznych zachować pełną kontrolę nad danymi i infrastrukturą. Oznacza to, że procesy integracji z innymi chmurami ulegną uproszczeniu, a koszty i czas potrzebny do wdrożenia zostaną zredukowane.

Na targach w Hanowerze w 2019 roku kilka firm należących do grupy przedstawiło wczesne wyniki realizacji projektu nowego standardu. Przedsiębiorstwo Wittenstein pokazało, w jaki sposób zintegrowany moduł czujnika cynapse może być wykorzystywany do pobierania danych, takich jak temperatura, wibracje i czas pracy przekładni. Fujitsu przedstawiło platformę chmurową Fujitsu Intelliedge OEM działającą jako centrum demonstracyjne z symulatorem firmy Kuka i "inteligentną" przekładnią Wittensteina. HARTING przedstawił  platformę Mica działającą jako brama do integracji danych z chmurą OEM Fujitsu oraz do agregacji informacji o stanie robota ze swojej inteligentnej fabryki HAII4YOU.

Obecnie przedsiębiorstwa muszą zmierzyć się z wadami przetwarzania w chmurze, które obejmują koszty wdrożenia i bezpieczeństwo przesyłania danych na zdalne serwery. U samych podstaw działania tej technologii pojawiają się również pytania dotyczące niezgodności interfejsów między chmurami i ich różnymi specyfikacjami.

źródło: Drives&Controls