PSA przenosi produkcję samochodów do Polski i innych krajów europejskich

| Gospodarka

Jak informuje serwis Automotive News, francuski koncern motoryzacyjny PSA Group zamierza zwiększyć wydajność swoich fabryk w Europie, a także przenieść do nich produkcję modeli pojazdów, które aktualnie są wytwarzane w innych krajach lub przez inne firmy. Według Justina Coxa, analityka z LMC Automotive, wydajność produkcyjna zakładów montażowych PSA utrzymuje się na poziomie średnio 75%, a dzięki zmianie lokalizacji do 2022 roku osiągnie 85%.

PSA przenosi produkcję samochodów do Polski i innych krajów europejskich

Do europejskich fabryk zostanie przeniesiona produkcja między innymi zmodernizowanego Opla Combo, który będzie powstawać w Portugalii i Hiszpanii. Z kolei model Vivaro trafi do Luton w Anglii, a Movano do Gliwic na Śląsku. Opel Mokka X, którego produkcja jest realizowana w fabryce General Motors w Bupyeong w północno-zachodniej części Korei Południowej, będzie miał następcę zaprojektowanego na bazie architektury PSA i prawdopodobnie wytwarzanego w zakładach w Poissy na Zachód od Paryża.

Automotive News twierdzi, że 4 z 14 europejskich zakładów PSA pracują z wydajnością dorównującą lub przekraczającą 100% zaplanowanych dla danego obiektu zdolności produkcyjnych. Tak działa fabryka w Trnavie na Słowacji oraz zakład Mangualde w Portugalii. W ostatnich latach szybki wzrost stopnia wykorzystania miał miejsce we francuskich zakładach w Rennes - do 45% w 2018 r. z 25% w 2016 i w Sochaux - do 118% z 83, a także w fabryce w Saragossie, w Hiszpanii - do 98 z 79%.

źródło: WNP