Do 2024 roku rynek robotyki samochodowej wzrośnie do 6 mld dolarów

| Gospodarka Roboty

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Global Market Insights rynek robotyki motoryzacyjnej ma do 2024 roku wzrosnąć z obecnej wartości przekraczającej 4 mld dolarów do ponad 5,96 mld dolarów. Szacuje się, że rosnące wykorzystanie zautomatyzowanych procesów do produkcji i montażu części pojazdów napędza globalny rynek robotyki samochodowej.

Do 2024 roku rynek robotyki samochodowej wzrośnie do 6 mld dolarów

Wzrost dochodu rozporządzalnego, zwłaszcza w krajach rozwijających się, znacznie zwiększył popyt na samochody osobowe, jak również na pojazdy użytkowe, co wywołuje ogromny popyt na zwiększenie produkcji w segmencie motoryzacyjnym. Ponadto rosnący popyt na samochody klasy premium, które wymagają stosowania zaawansowanych procesów produkcyjnych, dodatkowo napędza rozwój tego sektora.

Roboty pracujące w układzie równoległym zyskały na znaczeniu w automatyzacji produkcji jednostkowej ze względu na oferowaną przez nie precyzję, krótki czas wykonywania czynności i elastyczne możliwości ich instalacji, co jest kluczowym czynnikiem wpływającym na przemysł motoryzacyjny.

W latach 2017-2024 rynek robotyki równoległej w tym segmencie będzie prawdopodobnie wykazywał roczny wzrost przekraczający poziom 4%. Szacuje się, że do 2024 roku zapotrzebowanie na roboty typu SCARA na rynku samochodowym przekroczy 33 tys. sztuk. Rosnący popyt jest wynikiem coraz większego zastosowania robotów w operacjach przenoszenia i montażu wykonywanych z dużą szybkością.

Ulepszone czujniki stosowane w robotach SCARA charakteryzują się niskim zużyciem energii i lepszą obsługą linii produkcyjnych. Rosnąca potrzeba ograniczenia zastojów i osiągnięcia optymalnej wydajności prawdopodobnie zwiększy udział w rynku robotyki samochodowej. Szacuje się, że segment automatyki robotów kontrolnych wykazuje w przewidywanym okresie wykładniczą stopę wzrostu wynoszącą ponad 4%, ponieważ jest to najczęściej używany sprzęt w fabrykach. Wysokie zapotrzebowanie na ramiona robotyczne jest ogólnie widoczne w obszarach, w których wykonywane są powtarzalne czynności.

Szacuje się, że segment oprogramowania i usług wygeneruje ogromne zyski na rynku robotyki samochodowej, osiągając do 2024 roku przychody przekraczające miliard dolarów. Postępy w tworzeniu oprogramowania przyczyniły się do poprawy jakości, która dodatkowo uzupełni zasoby przemysłowe.

Ponadto, oprogramowanie wbudowane robotów pozwala im na podejmowanie w czasie rzeczywistym decyzji w procesie produkcji, zmieniając perspektywy biznesowe w kwestii prognozowania. W roku 2016 przemysł robotyki motoryzacyjnej w regionie Azji i Pacyfiku był wart około 2 mld dolarów. Region ten znajduje się w czołówce technologii utrzymania ruchu, która zapewnia ogromne możliwości rozwoju przemysłu.

Takie firmy, jak ABB, Fanuc, Yamaha i Kuka są głównymi dostawcami rozwiązań przyczyniających się do wzrostu globalnego rynku robotyki w przemyśle samochodowym. Innymi producentami maszyn tego typu są Kawasaki Heavy Industries, Omron Corporation, Rockwell Automation, Universal Robots i Staubli. Partnerstwo, współpraca i wprowadzanie na rynek nowych rozwiązań to niektóre ze strategii przyjętych przez kluczowe firmy w celu zwiększenia poziomu zaawansowania produktów. Przykładowo, w lipcu 2017 roku, Kuka współpracowała z Volkswagenem przy rozwoju technologii autonomicznych pojazdów elektrycznych.

 

źródło: Robotics&Automation